Pentagon: ewakuacja Jazydów w Iraku mało prawdopodobna

Pentagon: ewakuacja Jazydów w Iraku mało prawdopodobna

Ewentualna amerykańska ewakuacja irackich Jazydów otoczonych przez dżihadystów w masywie górskim Sindżar stała się mało prawdopodobna w rezultacie oceny dokonanej na miejscu przez grupę zwiadowczą USA – oświadczył w środę Pentagon.

„Grupa oceniła, że w masywie Sindżar jest o wiele mniej Jazydów niż poprzednio się obawiano. Ponadto są oni w lepszej kondycji niż wcześniej przypuszczano i mają dostęp do żywności wody, które zrzuciliśmy” – głosi opublikowane oświadczenie.

„Na podstawie tej oceny ustalono, że misja ewakuacyjna jest o wiele mniej prawdopodobna” – stwierdzono w oświadczeniu podkreślając, że USA będą nadal udzielać uchodźcom pomocy humanitarnej.

Szef Pentagonu Chuck Hagel dodał, że amerykańskie naloty na pozycje islamistów z Państwa Islamskiego umożliwiły wielu uchodźcom wydostanie się z okrążenia i ucieczkę.

Tymczasem ONZ ogłosiła w środę najwyższy trzeci stopień kryzysu humanitarnego w Iraku, gdzie – jak podkreśliła -liczbę uchodźców przed nacierającymi dżihadystami liczy się już w setkach tysięcy.

Od czerwca br. Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów tego państwa na północy i zachodzie. Chcą oni tam ustanowić islamski kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

Dżihadyści zarówno chrześcijanom, jak i Jazydom, których nazywają „czcicielami diabła”, dają wybór między śmiercią a konwersją na islam.

W ostatnich tygodniach sytuacja pogorszyła się po opanowaniu przez dżihadystów kolejnych irackich miast i popełnieniu przez nich masowych zbrodni na miejscowej ludności. Dżihadyści zagrozili autonomicznemu okręgowi kurdyjskiemu i zmusili to do ucieczki setki tysięcy chrześcijan i Jazydów.

Dziesiątki tysięcy Jazydów schroniło się w pustynnym pasmie górskim Sindżar. Amerykańskie i irackie samoloty zrzuciły im zapasy wody i żywności a ostatnio Kurdowie z sąsiedniej Syrii wywalczyli dla nich korytarz, który umożliwił ok. 45 tys. uchodźcom ucieczkę. (PAP)

Zdjęcie: Zdjęcie z nagrania video, które przedstawia ewakuację irakijskich Jazydów fot.Michel Reimon/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*