Pentagon: chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot

fot.tpsdave/pixabay.com

fot.tpsdave/pixabay.com

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły nad Morzem Południowochińskim amerykański samolot zwiadowczy – poinformował w środę Departament Obrony USA.

Rzecznik Pentagonu powiedział, że do tego incydentu doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Podkreślił, że chińskie maszyny „niebezpiecznie zbliżyły się” do amerykańskiego samolotu zwiadowczego, który wykonywał „rutynowy lot patrolowy” nad Morzem Południowochińskim.

Od dłuższego czasu między obu mocarstwami rośnie napięcie na obszarze Morza Południowochińskiego. Waszyngton zarzuca Pekinowi agresywną politykę w tym rejonie.

Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych obszarów i wysp na Morzu Południowochińskim, budują także sztuczne wyspy, na których rozmieszczają instalacje wojskowe, a także starają się ograniczyć prawa do żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Władze w Pekinie oskarżają USA o zwiększenie liczby patroli na Morzu Południowochińskim i ćwiczeń wojskowych w Azji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*