Pentagon chce wysłać 400 żołnierzy do szkolenia syryjskich rebeliantów

Pentagon chce wysłać 400 żołnierzy do szkolenia syryjskich rebeliantów

Stany Zjednoczone planują wysłać 400 żołnierzy, którzy pomogą w szkoleniu syryjskich rebeliantów walczących z siłami Państwa Islamskiego (IS) – poinformowała w piątek agencja Reutera powołując się na rozmowę z rzecznikiem Pentagonu.

Pułkownik Steve Warren nie udzielił jednak szerszych wyjaśnień. Podkreślił jedynie, że wojskowi powinni rozpocząć misję na wiosnę, a szkolenie będzie się odbywać poza granicami Syrii. Reuters przypomina, że Turcja, Katar i Arabia Saudyjska deklarują chęć udostępnienia w tym celu obozów na swym terytorium.

Szkolenia rebeliantów są istotnym elementem planu prezydenta USA Baracka Obamy, który zapowiadał zdecydowaną walkę z siłami IS. Waszyngton od kilku miesięcy prowadzi w związku z tym bombardowania pozycji islamistów w Iraku i Syrii.

Pentagon szacuje, że może w ciągu roku przeszkolić ponad 5 tys. rekrutów. Jednak potrzeba co najmniej 15 tys. wyszkolonych bojowników do skutecznej walki z dżihadystami i do odzyskania z ich rąk wschodnich regionów Syrii. Krytycy w Kongresie zwracają jednak uwagę, że szkolenia prowadzone są za wolno i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Tymczasem po drugiej stronie granicy, w Iraku, stacjonuje ponad 3 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy doradzają i szkolą irackich i kurdyjskich żołnierzy. (PAP)

fot.Armin Weigel/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: isis, Pentagon, Syria

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*