Pentagon: amerykańskie oddziały współpracują z turecką armią w Syrii

Pentagon: amerykańskie oddziały współpracują z turecką armią w Syrii

Kilka oddziałów amerykańskich sił specjalnych po raz pierwszy wsparło tureckie siły rządowe i ich sojuszników z syryjskiej opozycji w walce z Państwem Islamskim (IS) na północy Syrii – poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

Jak zaznacza Associated Press, jest to ważny krok ze względu na napięcia, jakie panują na linii Turcja-USA w związku z trwającymi na północy Syrii turecko-kurdyjskimi walkami. Turcja oraz USA to sojusznicy NATO, jednak Ankara zwalcza kurdyjską milicję Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) – kluczowego partnera USA w walce z dżihadystami z IS.

Davis oświadczył, że Amerykanie doradzają tureckim oddziałom, szkolą je oraz udzielają im innego rodzaju wsparcia. Chodzi o jednostki, które działają na syryjsko-tureckim pograniczu – wyjaśnił.

Jak podkreślił rzecznik, „dostęp do syryjsko-tureckiej granicy jest strategicznie ważny” dla operacji IS w Syrii oraz Iraku. Jego zdaniem odebranie dzihadystom dostępu do tej granicy „odetnie ich od kluczowych dróg zaopatrzenia w Iraku i Syrii oraz poza nimi” i pozwoli na jeszcze większą izolację Ar-Rakki, bastionu IS w Syrii.

Amerykanie udzielają Turcji takiego samego wsparcia, jakiego dostarczały innym syryjskim grupom opozycyjnym – mówił Davis. Chodzi np. o sojusz Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), w dużej mierze tworzony przez YPG. Turcja postrzega YPG jako przedłużenie zdelegalizowanej w tym kraju, uznawanej za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Pod koniec sierpnia Turcja rozpoczęła zbrojną ofensywę na północy Syrii, której celem jest oczyszczenie pogranicza turecko-syryjskiego z bojowników IS oraz powstrzymanie YPG przed zdobywaniem nowych terenów w Syrii.(PAP)

Pentagon fot.tpsdave/pixabay.com

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*