Pence zamiast Trumpa na pogrzebie senatora McCaina

Na państwowym pogrzebie Johna McCaina w Waszyngtonie na prośbę zmarłego rząd USA będzie reprezentował wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Donald Trump, z którym McCain był skonfliktowany – poinformowała w niedzielę cytowana przez media rodzina senatora.

Według wstępnych ustaleń trumna z ciałem polityka zostanie wystawiona na widok publiczny w rotundzie Kapitolu – poinformował „New York Times”, powołując się na członka Partii Republikańskiej, zaangażowanego w planowanie pogrzebu. Jak zauważa „NYT”, jest to zaszczyt zarezerwowany dla „najwybitniejszych obywateli” USA, którego dotychczas dostąpiło zaledwie ponad 30 osób, w tym 12 senatorów.

Państwowe uroczystości pogrzebowe z wszelkimi honorami odbędą się w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. Według telewizji NBC News, oczekuje się, że mowę na pogrzebie wygłoszą m.in. byli prezydenci USA, republikanin George W. Bush oraz demokrata Barack Obama. Zgodnie z życzeniem zmarłego administrację państwową ma tam reprezentować wiceprezydent Mike Pence.

Trumna zostanie też wystawiona w siedzibie władz stanowych w Phoenix w Arizonie, którą McCain reprezentował w Kongresie przez 35 lat. Polityk ma zostać pochowany na cmentarzu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w stanie Maryland; McCain kształcił się na tej uczelni i przez 20 lat służył w marynarce. Oczekuje się, że pogrzeb odbędzie się w nadchodzącym tygodniu.

Biuro McCaina ma oficjalnie poinformować o zaplanowanym przebiegu uroczystości po sfinalizowaniu wszystkich ustaleń.

Amerykańskie media podkreślają, że McCaina i późniejszego republikańskiego prezydenta Trumpa łączyły „burzliwe relacje”. Przypominają, że przed wyborami prezydenckimi w listopadzie 2016 roku Trump lekceważąco wypowiedział się o dokonaniach wojennych McCaina, którego samolot został zestrzelony podczas wojny w Wietnamie. McCain przez ponad pięć lat przebywał w niewoli; w tym czasie dwa lata spędził w przymusowym odosobnieniu, a także był poddawany torturom, których skutki odczuwał do końca życia.

„(McCain) nie jest bohaterem wojennym. Jest bohaterem wojennym dlatego, że został schwytany. Ja lubię ludzi, którzy nie dali się schwytać” – powiedział Trump w kampanii wyborczej, ale potem zmienił stanowisko, mówiąc: „Ok, myślę, że może jest bohaterem wojennym”.

Latem 2017 roku McCain demonstracyjnie zagłosował w Senacie przeciw kluczowej ustawie znoszącej Obamacare, przyczyniając się do porażki tego aktu legislacyjnego w tej izbie, czym naraził się na ostrą krytykę ze strony Trumpa.

Stacja CNN podaje, że choroba nowotworowa mózgu, którą u McCaina zdiagnozowano rok wcześniej, w ostatnim czasie zaczęła postępować tak szybko, że grupa jego przyjaciół, planująca spotkanie z nim w jego urodziny 29 sierpnia, usłyszała, że chory najprawdopodobniej nie dożyje tego dnia. Polityk skończyłby w środę 82 lata.(PAP)

Na zdj. prezydent Trump i wiceprezydent Mike Pence fot.  EPA/MICHAEL REYNOLDS

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 27 sierpnia, 2018, 11:26

  Ten popaprany narcyz kazał podnieść spuszczoną do połowy flagę, nie zgodził się na wydanie oficjalnego oświadczenia Białego Domu w związku ze zgonem McCaina, choć takie oświadczenia opublikowały Ivanka i Melania. No cóż, w porównaniu z pełnym godności i honoru senatorem manipulant Trump jest żałosnym płazem.

  Reply this comment
 2. Igor
  Igor 27 sierpnia, 2018, 13:01

  Odchodzi jeden z najwybitniejszych amerykańskich polityków, bohater, patriota… tymczasem prezydentem jest jeden z najbardziej żałosnych typów jakie chodziły po tej ziemi.

  Reply this comment
 3. Anonim
  Anonim 29 sierpnia, 2018, 05:43

  ezy i igor zalosne polmozgi! Do roboty plazy a nie obrazac mi tu najlepszego prezydenta w histori. Nie bedzie motloch przygarniety obrazal mojego Preydenta!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*