Paul Krugman w “NYT”: Detroit to nie nowa Grecja

Nie pozwólmy, by przypadek Detroit, które ogłosiło bankructwo, doprowadził do sterroryzowania szerszej debaty ekonomicznej, jak to miało miejsce, gdy w kryzys finansowy wpadła Grecja – apeluje laureat ekonomicznego Nobla Paul Krugman w “New York Timesie”. 

Detroit, niegdyś czwarte miasto co do wielkości w USA, dziś ma mniej niż 700 tys. mieszkańców fot. Jeff Kowalsky/PAP/EPA

Detroit, niegdyś czwarte miasto co do wielkości w USA, dziś ma mniej niż 700 tys. mieszkańców fot. Jeff Kowalsky/PAP/EPA

Krugman uważa, że kryzys fiskalny w niewielkiej Grecji miał nieproporcjonalnie duży wpływ na debatę ekonomiczną i politykę, bo pod wpływem części polityków “dyskurs w całym zachodnim świecie został całkowicie +zhellenizowany+ – każdy był Grecją lub mógł się w nią zamienić”. Zdaniem Krugmana ten błędny zwrot w myśleniu “przesunął debatę ekonomiczną od kwestii tworzenia miejsc pracy ku oszczędności i fiskalnej poprawności”, znacznie zmniejszając szanse na ożywienie gospodarki.

Noblista przestrzega przed “zhellenizowaniem” debaty o Detroit, niegdyś drugim najbogatszym mieście USA i symbolu amerykańskiej potęgi przemysłowej, które w ubiegłym tygodniu ogłosiło bankructwo.

“Pewni wpływowi ludzie chcą, byśmy myśleli, że do upadku Detroit doszło przede wszystkim z powodu fiskalnej nieodpowiedzialności i/lub chciwości publicznych urzędników. Nieprawda.

W przeważającej części jest to po prostu jedna z tych sytuacji, które zdarzają się od czasu do czasu w stale zmieniającej się gospodarce”.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*