Partia Demokratyczna wyłoniła 20 kandydatów do nominacji prezydenckiej

Partia Demokratyczna wyłoniła 20 kandydatów do nominacji prezydenckiej

Demokratyczny Komitet Narodowy USA ogłosił w czwartek oficjalnie nazwiska 20 kandydatów Partii Demokratycznej na prezydenta, którzy wezmą udział w pierwszej debacie, zaplanowanej na 26 i 27 czerwca w Miami – poinformowała agencja Reuters.

Wśród osób, które walczyć będą o prezydencką nominację z ramienia Demokratów, są m.in. wiceprezydent za kadencji Baracka Obamy Joe Biden, senator z Vermont Bernie Sanders, senator z Massachusetts Elizabeth Warren, burmistrz South Bend Pete Buttigieg, kongresmen z Teksau Beto O’Rourke czy burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Z wyścigu o prezydencką nominację odpadli Steve Bullock, Seth Moulton, Mike Gravel i Wayne Messam.

Aby zakwalifikować się do debaty kandydat musiał otrzymać co najmniej 1 procent poparcia w trzech krajowych lub wczesnych badaniach sondażowych. Jeśli nie spełnił tego warunku, mógł zakwalifikować się jeśli otrzymał darowizny od 65 000 jego zwolenników bądź miał 200 darczyńców z 20 stanów.

Prawybory, podczas których zwolennicy Partii Demokratycznej będą wskazywać jej preferowanego kandydata na prezydenta, rozpoczną się w lutym 2020 r. w stanie Iowa. Konwencja partyjna, na której formalnie zostanie wyłoniony kandydat na prezydenta, odbędzie się w lipcu 2020 w Milwaukee w stanie Wisconsin. (PAP)

Na zdjęciu: Joe Biden
fot.CJ GUNTHER/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka, Wybory 2020

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*