Papież spotkał się z ofiarami pedofilii

Papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii, o czym sam poinformował w niedzielę w Filadelfii, zwracając się do biskupów przybyłych na Światowe Spotkanie Rodzin. Papież mówił o swym wstydzie z powodu skandalu i obiecał, że wszyscy winni zostaną ukarani.

fot.Maurizio Brambatti/EPA

fot.Maurizio Brambatti/EPA

„Przyrzekam, że wszyscy odpowiedzialni za seksualne wykorzystanie nieletnich zostaną ukarani” – oświadczył papież na początku swego wystąpienia podczas spotkania z biskupami w seminarium świętego Karola Boromeusza w Filadelfii.

Franciszek wyraził wstyd z powodu skandalu i przeprosił. „Bóg płacze. Tych przestępstw i grzechów seksualnego wykorzystywania dzieci nie można dalej utrzymywać w tajemnicy” – powiedział.

Papież nie podał więcej szczegółów rozmowy z ofiarami księży pedofilów.

O okolicznościach spotkania – które było oczekiwane w USA, gdzie przed laty ujawniono gigantyczny skandal nadużyć – poinformował następnie rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Wyjaśnił on w wydanym komunikacie, że w seminarium papież spotkał się z trzema kobietami i dwoma mężczyznami – ofiarami wykorzystywania w dzieciństwie – oraz z ich rodzinami i opiekunami. Każda z ofiar przyszła z kimś z rodziny oraz osobą, która udziela jej wsparcia. Wszystkich przyprowadził do Franciszka kardynał Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu, gdzie doszło do nadużyć w ogromnej skali i procederu ich tuszowania. Kardynał O’Malley jest przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez Franciszka.

Papież wysłuchał relacji ofiar, zwrócił się następnie do nich wszystkich, a potem po kolei rozmawiał z każdą z osób i modlił się z nimi – dodał ks. Lombardi.

Ponadto ogłosił, że Franciszek zapewnił ofiary o tym, że „uczestniczy w ich cierpieniu”, oraz o swym bólu i wstydzie za to, że rany zadali im kapłani i współpracownicy Kościoła. Powtórzył też zapewnienie o zaangażowaniu swoim i Kościoła na rzecz tego, by wszyscy, którzy byli wykorzystywani, zostali wysłuchani i „potraktowani w sprawiedliwy sposób”, by winni zostali ukarani, a przestępstwa nadużyć „były zwalczane dzięki skutecznej prewencji w Kościele i społeczeństwie”.

„Papież podziękował ofiarom za ich niezbędny wkład na rzecz przywrócenia prawdy i rozpoczęcia drogi uzdrowienia” – poinformował rzecznik. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*