Papież spotkał się w USA z byłą urzędniczką, która sprzeciwiła się ślubowi gejów

 Kim Davis fot.Carter County Detention Center/EPA

Kim Davis fot.Carter County Detention Center/EPA

Papież Franciszek podczas niedawnej podróży do USA spotkał się z Kim Davis, byłą urzędniczką w stanie Kentucky, która na początku września została aresztowana za odmowę wydania z powodów religijnych dokumentów poświadczających ślub pary homoseksualnej.

Jak poinformował adwokat kobiety Mat Staver w telewizji CBS News, do spotkania Franciszka z Davis i jej mężem doszło w miniony czwartek w nuncjaturze apostolskiej w Waszyngtonie. Papież – jak powiedział Staver – przekazał kobiecie i jej mężowi słowa wsparcia i zachęty do dalszego działania.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził w środę, że do spotkania papieża z Davis i jej mężem rzeczywiście doszło w USA.

„Nie przeczę, że takie spotkanie miało miejsce, ale nie mam nic więcej do dodania” – powiedział ks. Lombardi. Wcześniej rzecznik Watykanu nie chciał ani potwierdzić, ani zaprzeczyć doniesieniom o spotkaniu.

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Filadelfii do Rzymu uznał, że związany z obroną własnej wolności religijnej sprzeciw sumienia jest prawem człowieka, którego nie można odmówić. „Urzędnik państwowy jako człowiek ma takie prawo, to prawo człowieka” – ocenił papież.

Słowa te uznano za komentarz do niedawnej sytuacji w stanie Kentucky. Kim Davis odmówiła wydania dokumentów poświadczających ślub pary homoseksualnej mimo wyroku Sądu Najwyższego USA, który pod koniec czerwca uznał, że małżeństwa osób tej samej płci są równe heteroseksualnym. Urzędniczka, która – jak tłumaczyła – jest gorliwą wyznawczynią Kościoła Apostolskiego, podkreślała przed sądem, że jej postępowanie wynikało z rozdźwięku między „ludzką a boską definicją małżeństwa”. Kościół Apostolski to wyznanie chrześcijańskie o charakterze zielonoświątkowym. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*