Papież nie poparł byłej urzędniczki z USA, sprzeciwiającej się ślubowi gejów

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

Spotkanie papieża Franciszka z Kim Davis, byłą już urzędniczką w stanie Kentucky, aresztowaną za odmowę wydania z powodów religijnych dokumentów poświadczających ślub pary gejów, nie może być traktowane jako forma poparcia – oświadczył w piątek Watykan.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi poinformował, że papież podczas niedawno zakończonej pielgrzymki do USA, nie pytał o możliwość spotkania z Davis, ani nie zaoferował jej bezwarunkowego poparcia.

Jak podkreślił ks. Lombardi, była urzędniczka z Kentucky była jedną z kilkudziesięciu osób, które spotkały się z papieżem na zaproszenie nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie. „Papież nie wchodził w szczegóły sytuacji pani Davis i jego spotkanie z nią nie powinno być traktowane jako forma wsparcia w jej złożonej sytuacji” – powiedział rzecznik Watykanu.

Informacja o rzekomym potajemnym spotkaniu Franciszka z Davis odbiła się szerokim echem w mediach zwłaszcza za oceanem. O spotkaniu poinformował w środę wieczorem adwokat kobiety Mat Staver, który twierdził, że papież przekazał kobiecie i jej mężowi słowa wsparcia i zachęty do dalszego działania.

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Filadelfii do Rzymu uznał, że związany z obroną własnej wolności religijnej sprzeciw sumienia jest prawem człowieka, którego nie można odmówić. „Urzędnik państwowy jako człowiek ma takie prawo, to prawo człowieka” – ocenił papież.

Słowa te uznano za komentarz do niedawnej sytuacji w stanie Kentucky. Kim Davis odmówiła wydania dokumentów poświadczających ślub pary homoseksualnej mimo wyroku Sądu Najwyższego USA, który pod koniec czerwca uznał, że małżeństwa osób tej samej płci są równe heteroseksualnym. Urzędniczka, która – jak tłumaczyła – jest gorliwą wyznawczynią Kościoła Apostolskiego, podkreślała przed sądem, że jej postępowanie wynikało z rozdźwięku między „ludzką a boską definicją małżeństwa”. Kościół Apostolski to wyznanie chrześcijańskie o charakterze zielonoświątkowym. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia

Comments

 1. JIM
  JIM 30 listopada, 2016, 11:06

  urzednicy musza respektowac swoje obowiazki wedle prawa amerykanskiego
  a nie kierowac sie wlasnymi pogladami i sprzeciwem czy religia, urzedy to nie kodcioly
  i nikt tego nie zmieni, nawet papiez
  to nie jego zadanie ,zmieniac prawo w Ameryce
  tepa dewota zostala bez pracy i slusznie.urzad panstwowy ,to nie jej wlasnosc…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*