Papież Franciszek w Białym Domu 23 września

fot.Ettore ferrari/EPA

fot.Ettore ferrari/EPA

Prezydent USA Barack Obama wraz z pierwszą damą przyjmą 23 września w Waszyngtonie papieża Franciszka – poinformował w czwartek Biały Dom. Podczas wizyty w stolicy USA papież wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu.

Jak głosi komunikat Białego Domu, podczas wizyty w Waszyngtonie, papież i prezydent USA „będą kontynuowali dialog na temat wspólnych wartości i zobowiązań, który rozpoczęli w marcu 2014 roku, gdy prezydent Obama odwiedził Watykan”. Chodzi o takie kwestie jak opieka nad zmarginalizowanymi i biednymi, poprawa sytuacji gospodarczej dla wszystkich, ochrona środowiska a także ochrona mniejszości religijnych, promowanie wolności religijnej na całym świecie oraz integracja imigrantów i uchodźców.

Waszyngton będzie pierwszym etapem papieskiej podróży po USA, pierwszej od kiedy Franciszek stanął na czele Kościoła katolickiego. Następnie, jak informował wcześniej przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ arcybiskup Bernardito Auza, Franciszek pojedzie do Nowego Jorku, gdzie planowane jest jego przemówienie w nowojorskiej siedzibie ONZ; papież pojedzie potem do Filadelfii na Światowe Spotkanie Rodzin.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner już wcześniej zapowiedział, że Franciszek jako pierwszy papież wygłosi 24 września przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA.

Prezydent Obama zaprosił Franciszka do Stanów Zjednoczonych w marcu zeszłego roku, podczas audiencji w Watykanie. Obama powiedział wtedy, że Amerykanie „oszaleliby z radości”, gdyby papież przyjechał do USA. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*