Papież Franciszek przybył z pierwszą w życiu wizytą do USA

Papież na lotnisku w bazie Andrews w Waszyngtonie fot.Michael Reynolds/EPA

Papież na lotnisku w bazie Andrews w Waszyngtonie fot.Michael Reynolds/EPA

Samolot papieski wylądował we wtorek po południu czasu lokalnego na lotnisku w bazie wojskowej Andrews pod Waszyngtonem, gdzie na powitanie papieża Franciszka przybyli m.in. prezydent Barack Obama i wiceprezydent Joe Biden wraz z małżonkami.

To pierwsza wizyta Franciszka w USA, nie tylko od początku jego pontyfikatu, ale w ogóle w życiu. Samolot papieski przyleciał do Waszyngtonu bezpośrednio z Kuby, gdzie Franciszek spędził cztery dni.

W środę pierwszym punktem trwającej w sumie sześć dni wizyty w USA będą rozmowy w cztery oczy z prezydentem Obamą. Oczekuje się, że na ceremonię powitania papieża w ogrodach Białego Domu przybędzie kilkanaście tysięcy osób. Następnie papież spotka się z amerykańskimi biskupami oraz odprawi mszę kanonizacyjną w bazylice narodowego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, w trakcie której ogłosi świętym hiszpańskiego franciszkanina i misjonarza Junipera Serrę.

W czwartek, jako pierwszy papież w historii, Franciszek wygłosi przemówienie w Kongresie USA. Dzień później przemówi w nowojorskiej siedzibie ONZ na forum Zgromadzenia Ogólnego. A z Nowego Jorku uda się 26 września do Filadelfii, gdzie weźmie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin.

Katolicy stanowią około jednej piątej amerykańskiego społeczeństwa, ale Franciszek, jak pokazują sondaże, cieszy się sympatią większości społeczeństwa, niezależnie od wyznawanej wiary. Jego wizyta w USA wywołuje bardzo duże zainteresowanie miejscowych mediów. Oczekuje się, że papież wezwie Amerykanów do większych wysiłków w walce z biedą i nierównościami społecznymi, zaangażowania na rzecz ochrony środowiska oraz do większej solidarności z imigrantami.

Wizyta papieża wymagała podjęcia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa we wszystkich trzech miastach, które odwiedzi. W stolicy USA podjęte środki bezpieczeństwa porównuje się do tych, które towarzyszą zaprzysiężeniu prezydenta USA. W Nowym Jorku, gdzie na sesji ONZ oprócz papieża przebywać będzie ponad 170 przywódców z całego świata, wyzwania dotyczące bezpieczeństwa mają charakter bezprecedensowy. Do ochrony zmobilizowano pięć tysięcy funkcjonariuszy wyposażonych m.in. w detektory do wykrywania materiałów wybuchowych i radioaktywnych. W pogotowiu znajdą się specjalne jednostki pływające i statki powietrzne. Na czas wizyty zabronione są przeloty dronów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia

Comments

 1. roman
  roman 22 września, 2015, 22:16

  Obama i demokraci przygotowali „wyjatkowy prezent powitalny” dla papieza. Nie dopuscili do glosowania nad zakazem aborcji powyzej 20 tyg. „Jedyny” w swoim rodzaju prezydent i „wyjatkowa” partia. Najlepiej potrafia walczyc z dziecmi nienarodzonymi. Nic innego nie potrafia zrobic.

  Reply this comment
 2. lolek nyc
  lolek nyc 23 września, 2015, 00:34

  katolicy w usa to wciaz ponad 50%, redaktorzyno!

  Reply this comment
 3. Marcin
  Marcin 24 września, 2015, 01:32

  Heh, teraz mało mówią o podróżach papieża….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*