Papież do biskupów USA o skandalu pedofilii

fot.Mark Wilson/EPA

fot.Mark Wilson/EPA

Papież Franciszek zapewnił amerykańskich biskupów, że wspiera ich na drodze leczenia ran w rezultacie skandalu pedofilii. Podczas spotkania w środę w katedrze w Waszyngtonie mówił o wysiłkach episkopatu USA zmierzających do odzyskania autorytetu i zaufania.

W przemówieniu do około 400 amerykańskich biskupów Franciszek powiedział: “Wiedzcie, że papież wam towarzyszy i was wspiera, kładzie wam swoją rękę, już starą i pomarszczoną, ale dzięki Bogu wciąż zdolną pomagać i zachęcać”.

Następnie odniósł się wyraźnie do zmagań Kościoła w USA w związku ze skandalem pedofilii w jego szeregach.

„Jestem świadom odwagi, z jaką podeszliście do mrocznych momentów waszej drogi kościelnej, bez strachu przed autokrytyką, kosztem upokorzeń i wyrzeczeń” – powiedział.

„Nie obawialiście się – dodał – obnażyć się, by odzyskać autorytet i zaufanie, wymagane od kapłanów Chrystusa, jak pragnie tego dusza waszego ludu”.

“Wiem – stwierdził papież, nawiązując dalej do skandalu – jak ciąży wam rana ostatnich lat, a ja towarzyszyłem wam w waszym wielkodusznym zaangażowaniu, by wyleczyć ofiary – świadom tego, że w leczeniu i my sami się leczymy – oraz w dalszych działaniach, by takie przestępstwa nigdy więcej się nie powtórzyły”.

Mówiąc o zadaniach duszpasterskich, Franciszek wyjaśnił, że nie zamierza nakreślać programu dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych i nakreślać dla niego strategii.

„Nie przyjechałem, by was osądzać lub udzielać wam lekcji” – zapewnił. Wyjaśniał natomiast biskupom, że posługa nie może polegać na nauczaniu „złożonej doktryny”, ale na radosnym głoszeniu Chrystusa.

Prosił: „niech wierni słyszą od was zawsze słowa uznania dla umiejętności budowy w wolności i sprawiedliwości dobrobytu, w którą obfituje ta ziemia”.

Apelował, by “nie paść samych siebie, ale umieć zrobić krok wstecz, uniżyć się”, unikać pokusy narcyzmu, który „oślepia pasterza, czyni jego głos nierozpoznawalnym, a jego gest jałowym”.

Jako metodę pracy duszpasterskiej wskazał „dialog”. „Niezmordowanie będę zachęcać was do prowadzenia dialogu bez lęku” – oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że przyszłość wolności i godności społeczeństw zależy od odpowiedzi na stojące przed nimi wyzwania.

Papież mówił: “Niewinne ofiary aborcji, dzieci umierające z głodu i pod bombami, imigranci tonący w poszukiwaniu jutra, starsi ludzie i chorzy, o których chce się zapomnieć, ofiary terroryzmu, wojen, przemocy i handlu narkotykami, środowisko zdewastowane przez opartą na grabieży relację człowieka z naturą; w tym wszystkim stawką jest dar Boży, którego jesteśmy szlachetnymi zarządcami, a nie panami”.

Podziękował amerykańskiemu Kościołowi za „wielkoduszność i solidarność” wobec Stolicy Apostolskiej, a także za zaangażowanie na rzecz życia i rodziny.

„Śledzę z uwagą ogromny wysiłek zmierzający do przyjęcia i integracji imigrantów, którzy wciąż patrzą na Amerykę spojrzeniem pielgrzymów, przybywających w poszukiwaniu obiecujących źródeł wolności i dobrobytu” – mówił papież.

Wyraził uznanie dla działań podejmowanych, jak dodał, „od zawsze” przez Kościół USA na rzecz imigrantów i obrony ich praw.

„Również dzisiaj żadna amerykańska instytucja nie czyni więcej dla imigrantów niż wasze wspólnoty chrześcijańskie” – podkreślił Franciszek.

„Teraz macie wielką falę imigracji z Ameryki Łacińskiej, która ogarnia wiele waszych diecezji. Nie tylko jako biskup Rzymu, ale także jako pasterz przybyły z południa czuję potrzebę, by wam za to podziękować i was zachęcać” – powiedział.

„Przyjmujcie ich bez lęku” – zaapelował. „Jestem pewien, że po raz kolejny ludzie ci wzbogacą Amerykę i jej Kościół” – dodał.

Swe wystąpienie papież rozpoczął od skierowania specjalnych pozdrowień dla wspólnoty żydowskiej z okazji obchodzonego w środę święta Jom Kippur. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*