Palestyńska flaga zawisła po raz pierwszy przed siedzibą ONZ

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

Palestyńska flaga w kolorach czerwonym, czarnym, białym i zielonym zawisła w środę po raz pierwszy przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, w pobliżu flag 193 członków Organizacji i flagi Watykanu, który, jak Palestyna, ma status nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

„W tym historycznym momencie mówię całemu mojemu narodowi: wznoście sztandar palestyński bardzo wysoko, gdyż jest to symbol naszej tożsamości. To jest dzień naszej dumy” – powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas na ceremonii, w której uczestniczyło kilkaset osób, w tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

W późniejszym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Abbas zażądał, aby Palestyna została uznana jako pełnoprawne państwo.

„Palestyna, która jest nieczłonkowskim państwem obserwatorem ONZ, zasługuje, by była uznana jako pełnoprawne państwo” – mówił, przypominając „ogromne ofiary” poniesione przez Palestyńczyków i ich „cierpliwość przez te wszystkie lata cierpień i wygnania”.

Palestyński prezydent zaapelował też „do wszystkich krajów, które jeszcze nie uznały państwa palestyńskiego, aby to uczyniły”.

29 listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela. (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: flaga, ONZ, Palestyna

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*