Pakistanka Malala uhonorowana w USA za odwagę i determinację

Pakistanka Malala uhonorowana w USA za odwagę i determinację

Malala Yousafzai, 17-letnia Pakistanka broniąca praw dzieci do edukacji i najmłodsza laureatka Pokojowego Nobla, otrzymała we wtorek Medal Wolności, nagrodę filadelfijskiego Narodowego Centrum Konstytucji za „odwagę i determinację w obliczu przeciwności”.

„Za odwagę i determinację w obliczu przeciwności” oraz za to, że jest głosem tych, „których podstawowe prawa i wolności są naruszane” – napisano w uzasadnieniu.

„Odważna walka Malali na rzecz równości oraz wolności od tyranii jest dowodem na to, że żarliwy i zaangażowany lider, bez względu na wiek, ma siłę rozpalić ruch na rzecz reform” – powiedział Jeb Bush, przewodniczący Narodowego Centrum Konstytucji, które funduje co roku Medal Wolności.

Malala Yousafzai podkreśliła w wystąpieniu, że nagroda „zachęca ją do kontynuowania kampanii na rzecz edukacji i walki o prawa każdego dziecka”. Ogłosiła, że pieniądze z nagrody (100 tysięcy dolarów) przeznaczy na edukację i pomoc humanitarną w rodzinnym Pakistanie.

Młoda Pakistanka wezwała ponadto rządy, aby przestały wydawać krocie na broń, a zainwestowały w przyszłość swych dzieci. „Edukacja jest najlepszą bronią, żeby walczyć z biedą, niewiedzą i terroryzmem” – podkreśliła, apelując państwa, aby opowiedziały się przeciwko wojnie.

Filadelfijski Medal Wolności to doroczna nagroda przyznawana w Stanach Zjednoczonych przez Narodowe Centrum Konstytucji za wybitne osiągnięcia w walce o wolność. Pierwszą osobą uhonorowaną medalem był w 1989 r. Lech Wałęsa. Wśród laureatów są też m.in. prezydenci USA George Bush senior i Bill Clinton, a także Nelson Mandela, Szimon Peres, czy lider zespołu rockowego U2, Bono.

Malala jako 15-letnia dziewczyna przeciwstawiła się talibskim ekstremistom; świat usłyszał o niej w 2012 r., gdy została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły. Fanatykom naraziła się prowadząc bloga, na którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji. Talibowie oskarżyli nastolatkę o propagowanie zachodniego stylu życia i „nieprzyzwoite” zachowanie.

Ciężko ranna Malala trafiła do Wielkiej Brytanii na leczenie i rehabilitację. Obecnie kontynuuje tam naukę; nadal działa na rzecz praw dzieci i kobiet. Na razie jej powrót do Pakistanu nie jest możliwy, ponieważ talibowie grożą jej śmiercią.

Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. (PAP)

fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*