Pakistan: 400 cywilów zginęło w atakach amerykańskich dronów

Pakistan: 400 cywilów zginęło w atakach amerykańskich dronów

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA co najmniej 400 osób to cywile – poinformowała w sobotę agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat. 

Według władz Pakistanu amerykańskie drony zabiły co najmniej 400 cywilów fot. EPA/PAP Massoud Hossaini

Według władz Pakistanu amerykańskie drony zabiły co najmniej 400 cywilów fot. EPA/PAP Massoud Hossaini

Dokument, sporządzony przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona, wzywa również Stany Zjednoczone do opublikowania własnych danych, dotyczących liczby cywilnych ofiar akcji z użyciem samolotów bezzałogowych.

Jak podał Emmerson, ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu zarejestrowało od roku 2004 co najmniej 330 ataków takich samolotów na graniczących z Afganistanem Federalnie Zarządzanych Obszarach Plemiennych. Ich rezultatem było zabicie co najmniej 2200 ludzi i poważne ranienie co najmniej 600.

Władze Pakistanu potwierdziły, że „co najmniej 400 cywilów zginęło w rezultacie ataków zdalnie sterowanych samolotów, a dalsze 200 ich ofiar należy uznać za osoby, które prawdopodobnie nie były zaangażowane w działania zbrojne”.

„Przedstawiciele pakistańskich władz wskazują, że ze względu na niedostateczne informacje i trudności w prowadzeniu skutecznych śledztw podane liczby są zapewne zaniżone” – dodał Emmerson.

„Udział CIA w śmiercionośnych operacjach antyterrorystycznych w Pakistanie i Jemenie spowodował niemal nieprzezwyciężalną przeszkodę dla przejrzystości w tej sprawie. Jedną z konsekwencji jest to, że Stany Zjednoczone nie udostępniły własnych danych na temat poziomu strat wśród cywilów w następstwie użycia zdalnie sterowanych samolotów w tajnych operacjach, przeprowadzanych w Pakistanie i gdzie indziej” – głosi raport ONZ.

(PAP)

 

Categories: Ameryka
Tags: drony, Pakistan

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*