Pacjent z Nebraski wyleczony z eboli

Pacjent z Nebraski wyleczony z eboli

Zarażony w Liberii wirusem ebola Ashoka Mukpo, kamerzysta amerykańskiej stacji NBC, został zeń wyleczony i w środę opuści centrum medyczne w Omaha w Nebrasce – poinformowało we wtorek kierownictwo tego szpitala.

„Test medyczny, potwierdzony przez CDC (amerykańskie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób), pokazał, że Ashoka Mukpo nie ma już śladów wirusa we krwi i będzie mógł wrócić do siebie do domu w Providence w stanie Rhode Island” na północnym wschodzie USA – poinformował szpital.

To drugi pacjent z ebolą, który leczony jest w szpitalu Nebraska Medical Center w Omaha – podano w komunikacie. U pierwszego pacjenta, lekarza Richarda Sacry, ebolę wykryto 25 września.

„Zbyt wielu ludzi nie ma tyle szczęścia co ja. Jestem bardzo szczęśliwy, że żyję” – poinformował wyleczony pacjent w oświadczeniu.

Mukpo zaraził się ebolą w stolicy Liberii, Monrowii, gdzie pracował dla NBC News przy materiałach na temat epidemii eboli; nie wie jednak, w jaki sposób mógł się zarazić. Do Omaha na leczenie przyleciał 6 października.

Obecnie w USA na ebolę leczonych jest siedem osób. Jedna zmarła 8 października; był to Liberyjczyk Thomas Eric Duncan.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus gorączki krwotocznej ebola zabił od marca ponad 4500 osób w trzech krajach Afryki Zachodniej – Sierra Leone, Liberii i Gwinei.

Ebola to wirus szerzący się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; nie roznosi się drogą kropelkową. Chory zaraża, gdy występują już u niego objawy choroby.(PAP)

fot.Olivier Hoslet/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*