P.o. prokuratora generalnego będzie konsultował się z ekspertami ds. etyki

P.o. prokuratora generalnego będzie konsultował się z ekspertami ds. etyki

P.o. prokuratora generalnego USA Matthew Whitaker, krytykowany ws. Russiagate, zamierza konsultować się z doradcami ds. etyki we wszystkich kwestiach, które mogłyby wymagać od niego wyłączenia się z prowadzonego śledztwa – podał resort sprawiedliwości.

Whitaker, który obowiązki szefa amerykańskiej prokuratury przejął w ubiegłym tygodniu po dymisji Jeffa Sessionsa, stanął na czele śledztwa w sprawie Russiagate, czyli możliwego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku oraz kontaktów między osobami z otoczenia obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla.

Krytycy wzywali Whitakera do dobrowolnego wyłączenia się z tego śledztwa, ostrzegając przed ewentualnymi naciskami.

Whitaker zamierza „stosować się do wszelkich mających zastosowanie procesów i procedur w ministerstwie sprawiedliwości, łącznie z konsultowaniem się z wysokimi rangą doradcami ds. etyki w kwestii jego zadań nadzorczych i spraw mogących wymagać jego wyłączenia się (ze śledztwa)” – poinformowała rzeczniczka resortu w oświadczeniu wydanym w poniedziałek (czasu miejscowego).

Whitaker, dotąd szef kancelarii Sessionsa, zastąpił go na stanowisku prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, gdy Trump zarządził dymisję Sessionsa. Wcześniej prezydent wielokrotnie krytykował go za wyłączenie się ze śledztwa ws. Russiagate, które określa jako „polowanie na czarownice”.

Po odsunięciu się Sessionsa od tego dochodzenia nadzór nad nim objął jego zastępca Rod Rosenstein. Teraz nadzór ten sprawuje Whitaker.

Demokraci w Kongresie obawiają się, że Whitaker może podkopywać pozycję prowadzącego śledztwo specjalnego prokuratora Roberta Muellera, a nawet go zwolnić, bo niekorzystnie wypowiadał się o dochodzeniu, nim w październiku 2017 roku zaczął pracować dla Sessionsa.

W liście wysłanym w niedzielę do głównego dyrektora ds. etyki w ministerstwie sprawiedliwości kongresmeni i senatorzy Partii Demokratycznej wskazali, że „przyznanie nadzoru nad śledztwem jego głośnemu krytykowi poważnie osłabi zaufanie opinii publicznej do działań podejmowanych przez ministerstwo sprawiedliwości w tej sprawie”.

Wyrazili też wątpliwość, czy mianowanie Whitakera odbyło się zgodnie z konstytucją, skoro Trump ominął w tej sprawie przewidzianą w prawie linię „sukcesji” i nie zasięgnął opinii Senatu.

Według poniedziałkowego „Wall Street Journal” ministerstwo sprawiedliwości zamierza opublikować opinię prawną potwierdzającą legalność wyboru Whitakera. (PAP)

Na zdjęciu: Matthew Whitaker fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*