Organizacja CPJ krytykuje Ukrainę za sankcje wobec dziennikarzy

fot.Alexander Ermochenko/EPA

fot.Alexander Ermochenko/EPA

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) wyraził w czwartek zaniepokojenie decyzją władz ukraińskich, które nakładając nowe sankcje, umieściły na czarnej liście wielu dziennikarzy, w tym zachodnich, uznając ich za możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

„Jesteśmy zaniepokojeni działaniami prezydenta Petra Poroszenki, w tym zakazem dla kilkudziesięciu mediów międzynarodowych piszących o Ukrainie” – powiedziała Nina Ognianowa z CPJ. „Władze mogą się zgadzać lub nie z relacjami mediów, ale określanie dziennikarzy jako możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego nie jest odpowiednią reakcją” – dodała Ognianowa.

Zakaz dotyczy 34 dziennikarzy i siedmiu blogerów, m.in. z Wielkiej Brytanii (w tym dziennikarzy BBC), Niemiec, Hiszpanii i Bułgarii.

Wydawca BBC Andrew Roy ocenił objęcie sankcjami dziennikarzy BBC „karygodnym atakiem” na wolność mediów. „Sankcje te są niestosownym i niezrozumiałym działaniem wymierzonym przeciw dziennikarzom BBC, którzy informują o sytuacji na Ukrainie w sposób neutralny i obiektywny. Wzywamy władze Ukrainy do bezzwłocznego usunięcia ich nazwisk z listy” – dodał przedstawiciel BBC.

Na czarnej liście są też, jak podał w czwartek „Wall Street Journal”, dziennikarze hiszpańscy, m.in. z dziennika „El Pais”; o jednym z nich informowano w lipcu, że zaginął w Syrii. W wykazie sankcji są także dziennikarze z Rosji i krajów poradzieckich.

Ogółem na liście jest ok. 400 osób prawnych i 90 osób fizycznych. Media ukraińskie, informując w środę o podpisaniu przez Poroszenkę dekretu w sprawie sankcji, podkreślały, że objęto nimi przedstawicieli władz Rosji. Ukraińskie sankcje dotknęły także głównego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot.

Jak komentuje w czwartek agencja Reutera, objęcie dziennikarzy sankcjami może zniechęcić zagranicznych kredytodawców Ukrainy i inwestorów. Agencja przypomina, że Ukraina potrzebuje wsparcia europejskich partnerów, by utrzymać presję na Rosję.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*