ONZ. Waszyngton przedłożył projekt rezolucji sankcjonującej porozumienie z Iranem

Sala posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ fot.Wikipedia

Sala posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ fot.Wikipedia

USA przedłożyły w środę Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji sankcjonującej zawarte w Wiedniu porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego i zastępującej wcześniejsze rezolucje ONZ podejmowane od 2006 r., które wprowadzały sankcje wobec tego kraju.

Według źródeł dyplomatycznych w ONZ, głosowanie nad rezolucją może odbyć się w końcu bieżącego tygodnia, lub na początku przyszłego.

Podkreśla się, że będzie to tylko formalność bowiem porozumienie wiedeńskie wynegocjowało pięć wielkich mocarstw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) oraz Niemcy.

Porozumienie zawarte w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji zastosowanych przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Według projektu rezolucji, do którego dotarła agencja Associated Press, tekst przewiduje natychmiastowe ponowne wprowadzenie sankcji, jeśli Iran nie będzie wywiązywał się z podjętych zobowiązań. Ponadto mechanizm nadzoru i środków kontrolnych przewidziany w porozumieniu wiedeńskim ma obowiązywać przez najbliższe 10 lat, po których ma zostać dokonana ocena sytuacji i ewentualne przedłużenie mechanizmu na kolejne 5 lat.

Iran podejrzewany był, że pod pretekstem rozbudowy energetyki atomowej realizował tajny program zbrojeń nuklearnych. Teheran zawsze odrzucał te oskarżenia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*