ONZ: IS porywa dziewczęta „na zachętę” dla zagranicznych bojowników

fot.Ad Meskens/Wikipedia

fot.Ad Meskens/Wikipedia

Państwo Islamskie (IS) porywa dziewczęta na podbitych terenach w Iraku i Syrii, by wykorzystywać je jako „zachętę” przy rekrutacji zagranicznych bojowników – alarmuje specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych.

Nastolatki są porywane przez islamistów z IS, a następnie sprzedawane na targach niewolników podczas kolejnych ofensyw za kilkaset lub kilka tysięcy dolarów, a czasem „nawet za paczkę papierosów”. Wiele z nich to jazydki, pochodzące z prześladowanej przez sunnickich bojowników mniejszości.

W tej wojnie ciała kobiet są towarem – podkreśliła Zainab Bangura, przemawiając w poniedziałek do dziewcząt, które uciekły z niewoli IS. Bangura, która w kwietniu odwiedziła Irak i Syrię, przygotowuje plan zwalczania przemocy seksualnej stosowanej przez dżihadystów i niesienia pomocy poszkodowanym kobietom.

Przedstawicielka ONZ opisywała losy grupy uprowadzonych dziewcząt. Porywacze zamknęli je w małym pokoju, gdzie rozebrano je i umyto. Następnie zmuszono dziewczęta do ustawienia się w szeregu przed grupą mężczyzn, którzy decydowali, „ile każda z nich jest warta”.

Porywanie nieletnich dziewcząt stało się kluczowym elementem strategii IS mającej na celu rekrutację bojowników z zagranicy, których bardzo dużo przyłączyło się do dżihadystycznej organizacji w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

„Przyciągają młodych mężczyzn, mówiąc: +Mamy tu kobiety, które czekają na was, dziewice, które możecie poślubić+” – powiedziała Bangura, podkreślając, że „zagraniczni bojownicy stanowią podstawę sił islamistycznych”.

Znęcanie się dżihadystów z IS nad dziewczętami przedstawicielka ONZ porównała do praktyk „rodem ze średniowiecza”; IS chce jej zdaniem „stworzyć społeczeństwo jak w XIII wieku”.

Bangura pochwaliła też jazydów za przyjmowanie uwolnionych dziewcząt z powrotem do swojej społeczności i wspieranie ich po traumatycznych przeżyciach. Z uznaniem wypowiedziała się o jazydzkim przywódcy religijnym Babie Szejku, który publicznie ogłosił, że do dziewcząt trzeba odnosić się z wyrozumiałością.

Państwo Islamskie od czerwca 2014 roku podbiło rozległe terytoria w Iraku i sąsiedniej Syrii, proklamując na nich sunnicki kalifat. Jest uważane za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

  1. newnails
    newnails 10 czerwca, 2015, 11:25

    To straszne i obrzydliwe zarazem. Ciężko uwierzyć, że w teoretycznie cywilizowanym, XXI wieku nadal takie sytuacje mają miejsce. A zachód nic z tym nie robi.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*