ONZ. Ambasador USA uzasadnia naloty na islamistów w Syrii

ONZ. Ambasador USA uzasadnia naloty na islamistów w Syrii

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power wystosowała pismo do sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki Muna, przedstawiając argumenty Waszyngtonu za nalotami na cele Państwa Islamskiego w Syrii – informuje we wtorek Reuters.

Power wskazała, że USA zdecydowały się na te naloty, ponieważ Damaszek „pokazał, że nie może wystąpić i nie wystąpi przeciwko tym bezpiecznym schronieniom”, które islamiści znaleźli w Syrii.

Podkreśliła, że „USA zainicjowały niezbędne i proporcjonalne działania militarne w Syrii, żeby wyeliminować istniejące zagrożenie (ze strony Państwa Islamskiego) dla Iraku”. Dodała, że działania podjęto też przeciwko elementom Al-Kaidy w Syrii znanym jako Chorasan, by przeciwdziałać „terrorystycznym zagrożeniom, jakie stanowią dla Stanów Zjednoczonych, naszych partnerów i sojuszników”.

Ambasador wskazała, że podjęcie tych działań uzasadnia artykuł 51. Karty Narodów Zjednoczonych, traktujący o indywidualnych i zbiorowych prawach państw do samoobrony przed zbrojnym atakiem.

„Państwa muszą być w stanie bronić się (…)kiedy, jak w tym przypadku, rząd kraju, w którym zlokalizowane jest zagrożenie, nie chce lub nie jest w stanie zapobiec wykorzystywaniu swego terytorium do takich ataków” – napisała Power.

Wojska USA w koalicji z siłami zbrojnymi pięciu państw arabskich – Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Bahrajnu i Kataru – rozpoczęły we wtorek naloty na cele islamistów w Syrii. „Musi być jasne dla wszystkich, że USA nie będą tolerować bezpiecznych schronień dla terrorystów, którzy zagrażają Amerykanom” – powiedział prezydent Barack Obama.(PAP)

Na zdjęciu:

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power fot.Justin Lane/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*