Ok. 1600 osób zatrzymanych przez urząd imigracyjny trafi do więzień federalnych

Ok. 1600 osób zatrzymanych przez urząd imigracyjny trafi do więzień federalnych

Władze USA przenoszą do więzień federalnych około 1600 osób zatrzymanych przez urząd imigracyjny (ICE) – podał Reuters w piątek. Więzienie w Victorville w Kalifornii przygotowuje się do przyjęcia 1000 osób – poinformowała rzeczniczka ICE.

Po raz pierwszy federalne więzienia zostaną wykorzystane w tak dużej skali w stosunku do osób zatrzymanych przez urząd imigracyjny – Immigration and Customs Enforcement (ICE).

W pięciu federalnych więzieniach tymczasowo osadzane są osoby oczekujące na rozprawę w imigracyjnym sądzie cywilnym. Wśród nich są osoby, które potencjalnie będą ubiegały się o azyl.

Członkowie więziennego związku pracowników twierdzą, że napływ zatrzymanych przez urząd imigracyjny rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa w więzieniach i obsady personelu więziennego.

W maju prezydent Donald Trump po raz kolejny skrytykował „miasta azylowe” czyli miasta, których władze odmawiają egzekwowania federalnego prawa imigracyjnego i nie wydają urzędowi imigracyjnemu osób nielegalnie przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli osoby takie przebywają w miejskich aresztach, w oczekiwaniu na rozprawę sądową.

Prezydent zaapelował o zakończenie praktyki „łapania i zwalniania” (ang. catch and release) – zatrzymywania i wypuszczania na wolność z powodu braku miejsc w aresztach imigracyjnych – osób przyłapanych na próbie nielegalnego przekroczenia granicy.

Trump zwrócił uwagę, że przywódcy złożonego głównie z imigrantów z Ameryki Środkowej gangu przestępczego MS-13 „wezwali do dokonywania zamachów na życie nowojorskich policjantów, aby +znowu odzyskać ulice+”.

„Oni są w błędzie. To my odbierzemy ulice. Tysiącami pozbywamy się ich z naszego kraju. Każdego tygodnia ustanawiamy nowy rekord” – zapewnił.

„My także mamy program +łapania i zwalniania+. Nazywa się on +złapać i zwolnić ich do tego kraju, z którego przybyli+” – powiedział. (PAP)

fot.ICE.gov

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*