Odtajniono część dokumentów w sprawie inwigilacji telefonicznej

Zgodnie z zapowiedzią amerykańskie agencje wywiadowcze ujawniły część dokumentów dotyczących kontrowersyjnych programów inwigilacji, o których wcześniej poinformował media były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden. 

Centrum operacyjne NSA. fot. Wikipedia

Centrum operacyjne NSA. fot. Wikipedia

Biuro dyrektora amerykańskiego wywiadu opublikowało trzy odtajnione dokumenty, autoryzujące i wyjaśniające zasady gromadzenia na masową skalę danych telefonicznych, w ramach programów wywiadowczych ujawnionych przez Snowdena.

Dokumenty ujawnione w środę zawierają raporty z lat 2009 i 2011 w sprawie realizowanego przez NSA programu gromadzenia danych, prowadzonego na mocy ustawy antyterrorystycznej (Patriot Act) przyjętej w następstwie zamachów z 11 września 2001 roku.

Znajduje się tam również pochodzący z kwietnia 2013 roku nakaz sądu do spraw wywiadu (Foreign Intelligence Surveillance Court – FISC). Jest on skierowany do firmy telekomunikacyjnej Verizon i dotyczy danych milionów rozmów telefonicznych Amerykanów, a także precyzuje, w jaki sposób dane te mają być przechowywane i określa sposób dostępu do nich.

Odtajnione dokumenty zostały początkowo przesłane do komisji Kongresu USA. Jak komentują obserwatorzy, wiele z tych materiałów już wcześniej rozpowszechniono w czasie publicznych przesłuchań pracowników instytucji wywiadowczych.

Dokumenty raczej nie naświetlą Amerykanom oceny prawnej, która umożliwiła prowadzenie inwigilacji na wielką skalę – ocenia agencja AP, dodając, że materiały jedynie w ogólny sposób pokazują, w jaki sposób NSA wykorzystuje dane.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*