Obywatel USA skazany w Iranie, ale nie wiadomo, za co i na co

Obywatel USA skazany w Iranie, ale nie wiadomo, za co i na co

46-Letni Amerykanin Michael White, weteran U.S. Navy, został skazany w Iranie – poinformowały tamtejsze agencje prasowe, nie podając, za jakie przestępstwo go skazano i jaki usłyszał wymiar kary.

Jak podkreśla Reuters, sprawa ta prawdopodobnie jeszcze pogorszy i tak fatalne relacje między Waszyngtonem a Teheranem.

White został aresztowany w Iranie w lipcu zeszłego roku. „New York Times” informował, że celem jego podróży do Iranu była wizyta u irańskiej przyjaciółki. Władze irańskie dopiero w styczniu potwierdziły fakt jego aresztowania. O ile wiadomo, White jest jedynym Amerykaninem aresztowanym w Iranie od czasu objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa.

W poniedziałek prokurator w mieście Meszhed w północno-wschodnim Iranie poinformował, że White został skazany. Powiedział – jak napisała agencja Fars – że postawiono mu zarzuty związane z bezpieczeństwem, ale nie ujawnił żadnych konkretów.

Reuters zwraca uwagę, że na czele irańskiego wymiaru sprawiedliwości stanął niedawno konserwatywny szyicki duchowny Ebrahim Raisi, protegowany najwyższego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia. Zdaniem obserwatorów ta nominacja jest postrzegana jako osłabienie politycznych wpływów umiarkowanego prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.(PAP)

Na zdjęciu: Michael White
fot.arch. rodz.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*