Obrońcy praw człowieka: wrócić do sprawy tajnego więzienia CIA na Litwie

Obrońcy praw człowieka: wrócić do sprawy tajnego więzienia CIA na Litwie

Obrońcy praw człowieka oświadczyli, że obywatel Arabii Saudyjskiej był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na Litwie i zaapelowali do władz tego państwa o wznowienie dochodzenia w tej sprawie. 

fot. Dennis Brack/PAP/EPA

fot. Dennis Brack/PAP/EPA

Przedstawicielka organizacji Reprieve powiedziała, że Mustafa al-Hasawi, który obecnie znajduje się w więzieniu Guantanamo na Kubie, został przewieziony w sposób tajny na Litwę w marcu 2004 roku i był tam przetrzymywany do września roku 2006.

Działacze organizacji praw człowieka twierdzą, że nowe informacje ujrzały światło dzienne dzięki starannemu przestudiowaniu lotów na Litwę i z Litwy oraz świadectwu więźnia.

W komunikacie opublikowanym przez Amnesty International Polska organizacja wzywa władze w Wilnie, aby wznowiły dochodzenie mające ustalić zaangażowanie tego państwa w finansowany przez USA program tajnych więzień.

Rząd litewski powtarzał wiele razy, że jeśli pojawią się nowe informacje, rozważy ponowne otwarcie poprzedniego dochodzenia. Tak więc mamy kolejne informacje – oświadczyła ekspertka Amnesty International ds. walki z terroryzmem i praw człowieka Julia Hall.

Jak wynika z komunikatu, poprzednie dochodzenie karne wszczęte przez prokuratora generalnego w sprawie uznanych tajnych więzień CIA na terytorium Litwy zostało zamknięte w styczniu 2011 roku w atmosferze postulatów zachowania tajemnicy państwowej. Amnesty International potępiła przedwczesne zamknięcie tego dochodzenia z powodu wątpliwych podstaw proceduralnych.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*