Obama złożył pierwszą wizytę w meczecie

Barack Obama fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

Barack Obama fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

Prezydent USA Barack Obama złożył w środę pierwszą za swej prezydentury wizytę w meczecie i spotkał się z przywódcami organizacji amerykańskich muzułmanów. Wystąpił też w Stowarzyszeniu Islamskim w Baltimore.

Obama potępił antymuzułmańskie wypowiedzi „niektórych polityków” jako „absolutnie niewybaczalne”, co było czytelną aluzją do wystąpień ubiegających się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa i Bena Carsona, choć prezydent nie wymienił ich ani nie zacytował ich wypowiedzi.

Trump ogłosił propozycję wprowadzenia „całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów”, zarówno dla imigrantów, jak i turystów, uznając to za sposób, by chronić USA przed „straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad”.

„Słyszymy ostatnio niewybaczalną retorykę, wymierzoną w amerykańskich muzułmanów, w naszym kraju takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca” – powiedział Obama w meczecie na przedmieściach Baltimore.

Prezydent skrytykował uprzedzenia wobec amerykańskich muzułmanów, które – jak powiedział – po zamachach terrorystycznych w Paryżu i Kalifornii stają się coraz bardziej powszechne. „Musimy to zrozumieć, że atak na jedną religię, to atak na wszystkie religie” – dodał.

13 listopada ub.r. doszło do seria zamachów w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Do odpowiedzialności przyznało się Państwo Islamskie (IS). W związku z atakami wprowadzono stan wyjątkowy, który ma obowiązywać do 25 lutego 2016 roku. W Kalifornii 2 grudnia muzułmańskie małżeństwo zastrzeliło w San Bernardino 14 osób. IS ogłosiło za pośrednictwem swych mediów, że sprawcy byli zwolennikami tej organizacji.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że stosunek do islamu stał się tak drażliwą politycznie kwestią, że Obama, który odwiedził wiele meczetów podczas swych zagranicznych podróży, zaczekał niemal do końca swej drugiej kadencji z wizytą w świątyni amerykańskich muzułmanów.

AP przypomina, że Obama, który jest chrześcijaninem, posądzany był o to, że jest muzułmaninem, i pogląd ten jest wciąż dość rozpowszechniony wśród zwolenników Republikanów. Prezydent nawiązał do tego podczas swego wystąpienia i przypomniał, że podobne plotki wygłaszano na temat Thomasa Jeffersona. „A więc nie byłem pierwszy” – dodał Obama.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

  1. JASIO
    JASIO 4 lutego, 2016, 02:16

    Nalezy popatrzyc na pierscien na jego palcu I wszystko jasne….bez komentarza….

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*