Obama zaprosił nowego prezydenta Tunezji do Waszyngtonu

Obama zaprosił nowego prezydenta Tunezji do Waszyngtonu

Amerykański prezydent Barack Obama pogratulował w poniedziałek Bedżiemu Kaidowi Essebsiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Tunezji i zaprosił go do Białego Domu. Data wizyty nie została na razie ustalona.

Jak czytamy w komunikacie Białego Domu, Obama zadzwonił w poniedziałek do Essebsiego i pochwalił Tunezyjczyków za zdolność do „pokojowego kompromisu”, którą wykazywali się podczas historycznej i trwającej cztery lata transformacji. Była ona następstwem rewolucji, która w 2011 roku zapoczątkowała arabską wiosnę.

Podczas rozmowy telefonicznej Obama podkreślił, że jego kraj chce „wzmacniać i rozszerzać” strategiczne partnerstwo z Tunezją. USA są gotowe pomóc nowemu rządowi w wysiłkach mających na celu spełnienie oczekiwań „wszystkich Tunezyjczyków” – podano w komunikacie.

88-letni Essebsi to polityczny weteran i szef laickiej partii Wezwanie Tunezji. W środę został zaprzysiężony na pierwszego w historii demokratycznie wybranego prezydenta Tunezji.

Pod koniec grudnia Essebsi zwyciężył w drugiej turze wyborów, zdobywając 56 proc. głosów. Podczas kampanii przedstawiał siebie jako doświadczonego technokratę, będącego w stanie przywrócić Tunezji stabilność, której kraj potrzebuje po politycznych niepokojach będących następstwem odsunięcia od władzy reżimu Zina el-Abidina Ben Alego Tunezja na początku 2011 r.

Misję sformowania nowego rządu Tunezji w poniedziałek otrzymał były minister spraw wewnętrznych Habib Essid. Zajmował on kilka stanowisk za czasów Ben Alego.(PAP)

Na zdjęciu: Prezydent Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*