Obama za usunięciem Kuby z listy sponsorów terroryzmu

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Prezydent USA Barack Obama poinformował we wtorek Kongres o zamiarze usunięcia Kuby z listy krajów sponsorujących terroryzm; przedłożył w tej sprawie wymagane dokumenty – poinformował Biały Dom.

Obama przekazał Kongresowi opinię, że władze Kuby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy „nie udzieliły żadnego wsparcia międzynarodowemu terroryzmowi” i „dały gwarancje, że w przyszłości nie okażą wsparcia” takim aktom.

Kongresmeni mają teraz 45 dni na ewentualne zablokowanie tej decyzji. Jeśli tego nie uczynią, decyzja Obamy wejdzie w życie.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest zastrzegł, że decyzja o wycofaniu Kuby z czarnej listy nie zmienia faktu, że między Waszyngtonem a władzami w Hawanie pozostaje wiele spornych kwestii.

Amerykański prezydent podjął ostateczną decyzję w tej sprawie po rozpatrzeniu przez Departament Stanu zasadności pozostawienia Kuby na liście.

Kuba była jednym z czterech krajów figurujących w amerykańskim zestawieniu państw konsekwentnie wspierających globalny terroryzm. Pozostałe z nich to Iran, Sudan i Syria.

USA umieściły Kubę na liście państw wspierających działalność terrorystyczną w 1982 r., oskarżając kubański reżim o popieranie baskijskich separatystów z organizacji ETA oraz kolumbijskiej lewicowej partyzantki FARC. Już w poprzednim raporcie Departament Stanu oceniał, że związki Kuby z ETA „oddaliły się”, a kraj stara się wypracować pokojowe porozumienia między FARC a rządem Kolumbii.

Prezydent Obama poprosił Departament Stanu o rekomendacje w sprawie usunięcia Kuby z listy 17 grudnia ub.r., ogłaszając zwrot w dotychczasowej, trwającej ponad 50 lat polityce izolacji Kuby.

Taki krok miałby nie tylko symboliczne znaczenie dla normalizacji stosunków między USA a Kubą, ale umożliwiłby Hawanie korzystanie z amerykańskiego systemu bankowego oraz innych form współpracy gospodarczej. Nałożone na Kubę szersze embargo nadal by jednak obowiązywało – do jego zniesienia konieczna jest bowiem zgoda Kongresu.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*