Obama wygłosi przemówienie w Berlinie

Prezydent USA Barack Obama wygłosi 19 czerwca w Berlinie przemówienie pod Bramą Brandenburską, idąc w ślady swych słynnych poprzedników: Johna Kennedy’ego i Ronalda Reagana.

 Brama Brandenburska fot. Wikimedia

Brama Brandenburska fot. Wikimedia

Prezydent będzie mówił o „silnych i trwałych więziach”, jakie łączą Amerykę i Niemcy, znaczeniu relacji transatlantyckich i wspólnych wartościach, które łączą Niemcy i USA. Obama spotka się też z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i skorzysta też z okazji, by „przemówić bezpośrednio do Niemców” – głosi komunikat Białego Domu.

Wizyta, którą prezydent złoży w Berlinie, zbiegnie się z 50. rocznicą słynnego wystąpienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego, który w 1963 roku wypowiedział do mieszkańców podzielonego murem miasta słynne zdanie: „Ich bin einBerliner” (Jestem berlińczykiem).

Wybór Berlina ma znaczenie symboliczne również ze względu na wygłoszone w tym mieście ważne przemówienia innych prezydentów USA: Ronalda Reagana i Billa Clintona.

Będzie to drugie takie wystąpienie obecnego prezydenta USA w stolicy Niemiec. W lipcu 2008 roku ok. 200 tys. osób wysłuchało pod Kolumną Zwycięstwa przemówienia Obamy – ówczesnego demokratycznego kandydata na prezydenta USA.

 (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*