Obama we wtorek odwiedzi Dallas, aby oddać hołdom zabitym policjantom

Barack Obama fot.Christophe Petit Tesson/EPA

Barack Obama fot.Christophe Petit Tesson/EPA

Prezydent USA Barack Obama uda się we wtorek do Dallas, gdzie wygłosi przemówienie w czasie ekumenicznej uroczystości w hołdzie pięciu policjantom zabitym w czwartek w czasie protestów po śmierci Afroamerykanów w czasie policyjnych interwencji.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że Obama uda się do Dallas na zaproszenie burmistrza Mike’a Rawlingsa.

Atak na policjantów w Dallas w Teksasie, kiedy podczas demonstracji po śmierci zabitych przez funkcjonariuszy w ostatnich dniach dwóch czarnoskórych mężczyzn zginęło pięciu policjantów, położył się cieniem na pobycie Obamy na warszawskim szczycie NATO i jego wizycie w Hiszpanii. Wizyta w Hiszpanii została skrócona, aby prezydent mógł wcześniej wrócić do kraju.

W niedzielę w Madrycie Obama ponowił apele o spokój po informacjach o aresztowaniu w USA ponad 200 uczestników demonstracji w nocy z soboty na niedzielę.

„Przemoc wobec policjantów jest przestępstwem i musi być karana” – zaznaczył po spotkaniu z premierem Mariano Rajoyem. Podkreślił, że większość amerykańskich policjantów dobrze wykonuje swoje obowiązki, a przedstawianie ich w niekorzystnym świetle nie przyczyni się do reformy wymiaru sprawiedliwości, postrzeganego powszechnie jako niesprzyjający mniejszościom.

Obama wezwał do powściągliwości także służby, apelując, by „organizacje policyjne z szacunkiem odnosiły się do frustracji” odczuwanych w społecznościach, których przedstawiciele padają ofiarą brutalności policji. „W interesie funkcjonariuszy policji jest, by te społeczności im ufały” – oznajmił.

„Utrzymanie szczerego, poważnego i pełnego szacunku dialogu ułatwi mobilizację amerykańskiego społeczeństwa na rzecz faktycznych zmian” – powiedział dziennikarzom.

Obama miał spędzić dwa dni w Hiszpanii, którą jako prezydent odwiedził po raz pierwszy, ale skrócił wizytę o dzień. „Mieliśmy w USA ciężki tydzień” – powiedział królowi Filipowi VI przed prywatnym spotkaniem w pałacu królewskim.

„Miałem nadzieję na dłuższy pobyt” – zwrócił się z kolei do premiera Rajoya, dodając, że zapewne wróci do Hiszpanii już po zakończeniu prezydentury, ponieważ jedzeniu, kulturze i klimatowi tego kraju „trudno się oprzeć”.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*