Obama w wywiadzie dla „NYT” broni porozumienia atomowego z Iranem

fot.Justin lane/PAP/EPA

fot.Justin lane/PAP/EPA

Sukces porozumienia atomowego z Iranem należy oceniać po tym, czy przez 10 lat odwiedzie Teheran od budowy broni jądrowej, a nie po tym, czy doprowadzi w tym kraju do systemowych zmian – oświadczył prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla „New York Timesa”.

„Nie oceniamy tej umowy po tym, czy zmieni reżim w Iranie, czy rozwiąże każdy problem, którego źródło leży w Iranie, czy wyeliminuje wszystkie nikczemne działania Iranu na świecie” – zaznaczył Obama w wywiadzie, który w środę ukazał się w nowojorskim dzienniku.

„Oceniamy umowę po tym (…), czy uniemożliwi Iranowi uzyskanie broni jądrowej. (…) Osiągniemy to dzięki pełnej współpracy społeczności międzynarodowej i bez konieczności angażowania się w kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie” – dodał.

Podkreślił, że niemożliwe jest powstrzymanie Iranu przed wzbogacaniem uranu w ogóle. Kluczowe jest jego zdaniem, jak skutecznie te działania są ograniczane i jak te ograniczenia są weryfikowane; Obama powiedział, że nowe porozumienie obejmuje właśnie skuteczny mechanizm kontroli.

Prezydent USA przypomniał, że Stany Zjednoczone zapłaciły „najniższą cenę za utrzymanie sankcji wobec Iranu, bo od początku nie robiliśmy z nim interesów”. Koszt idący w miliardy dolarów poniosło za to wiele krajów importujących ropę, w tym amerykańscy sojusznicy w Azji, tacy jak Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie.

Obama przyznał, że jest świadomy sprzeciwu Republikanów i premiera Izraela Benjamina Netanjahu wobec układu atomowego z Iranem. Wyraził jednak przekonanie, że porozumienie zyska potrzebną aprobatę Kongresu.

Zapytany, czy Rosja pomogła w wypracowaniu układu czy raczej to utrudniała, prezydent USA odpowiedział: „Rosja pomogła. Nie byłem pewien, czy to się uda ze względu na zdecydowane różnice w stanowiskach (USA i Rosji) w sprawie Ukrainy. (Prezydent Rosji Władimir) Putin i rosyjski rząd oddzieliły jednak te sprawy od siebie w sposób dla mnie zaskakujący; nie osiągnęlibyśmy tego porozumienia, gdyby Rosja nie nalegała wraz z innymi państwami grupy 5+1 (oprócz Rosji to USA, W. Brytania, Francja, Chiny i Niemcy) na mocną umowę”.

Iran i światowe mocarstwa zawarły we wtorek historyczne porozumienie, które uniemożliwia Teheranowi produkcję bomby atomowej w zamian za stopniowe, lecz odwracalne znoszenie sankcji dławiących obecnie gospodarkę kraju. Porozumienie, zawarte po dwóch latach trudnych rokowań, kończy 12-letni okres napięć wokół irańskiego programu nuklearnego.

Zdaniem komentatorów zawarte we wtorek porozumienie nuklearne z Iranem może okazać się największym osiągnięciem Baracka Obamy w polityce zagranicznej.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: iran, NYT, obama, wywiad

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*