Obama ustanowił program sankcji za cyberszpiegostwo

fot.E.Malcher

fot.E.Malcher

Prezydent Barack Obama podpisał w środę dekret ustanawiający pierwszy w USA program sankcji mający służyć karaniu zagranicznych hakerów dokonujących cyberataków i parających się cyberszpiegostwem oraz firm świadomie korzystających z cyberszpiegostwa.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że na mocy nowego programu sankcjami mogłyby zostać objęte także chińskie i rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe.

„Zagrożenia cybernetyczne stanowią dla Stanów Zjednoczonych jedno z najpoważniejszych wyzwań ekonomicznych i w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego” – podkreślił Obama w oświadczeniu, które wydał po podpisaniu dekretu.

Biały Dom wskazał, że sankcje będzie można nakładać m.in. na „przedsiębiorstwa, które świadomie czerpią korzyści z kradzionych tajemnic handlowych”. AP odnotowuje, że analitycy od dawna podejrzewają, iż państwowe przedsiębiorstwa w Chinach i w Rosji są zamieszane w cyberszpiegostwo gospodarcze, którego celem jest kradzież własności intelektualnej firm zachodnich.

O cyberataki na korporacje amerykańskie, m.in. o zeszłoroczny atak na Sony Pictures, podejrzewana jest też Korea Północna.

W maju zeszłego roku Stany Zjednoczone postawiły pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut zajmowania się szpiegostwem komputerowym wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych. Strona chińska natychmiast oświadczyła wtedy, że zarzuty te są „sfabrykowane” i osłabią zaufanie między obu państwami. Oskarżyła też Amerykanów o „pozbawioną skrupułów” inwigilację cybernetyczną, w tym o prowadzone na wielką skalę komputerowe ataki na chiński rząd i chińskie przedsiębiorstwa.

Był to pierwszy przypadek publicznego oskarżenia przez USA konkretnych funkcjonariuszy obcego rządu o cyberszpiegostwo przemysłowe. Oskarżeni są jednak poza zasięgiem amerykańskiego sądownictwa. Niewykluczone natomiast – jak pisze AP – że przedsiębiorstwa, które skorzystały na tym cyberszpiegostwie, funkcjonują w gospodarce globalnej i mogłyby zostać objęte amerykańskimi sankcjami.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*