Obama: USA i Turcja będą kontynuować wspólną walkę z terroryzmem

Barack Obama fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Barack Obama fot.Jim Lo Scalzo/EPA

W rozmowie telefonicznej przeprowadzonej we wtorek z inicjatywy Białego Domu prezydent USA zapewnił przywódcę Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zamiarze pogłębienia współpracy w zwalczaniu IS i przekazał kondolencje w związku z niedawnymi zamachami w Stambule.

Obaj przywódcy uznali osłabienie i zniszczenie Państwa Islamskiego za wspólny cel – czytamy w oświadczeniu opublikowanym bezpośrednio po rozmowie przez Biały Dom.

Amerykański prezydent potępił też wzrost napięcia w Turcji spowodowany atakami bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) przeciwko tureckim siłom bezpieczeństwa.

W ataku bojówek KPP na posterunek policji w prowincji Diyarbakir, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, zginęło sześć osób. Obama wezwał do podjęcia działań, które pozwolą obu stronom uniknąć dalszej eskalacji napięć.

Prezydent USA zapowiedział, że kwestia walki z islamskim terroryzmem będzie głównym tematem rozmów podczas zaplanowanej na sobotę wizyty wiceprezydenta USA Joe’ego Bidena w Ankarze.

Podczas samobójczego zamachu w historycznym centrum Stambułu przeprowadzonego 12 stycznia przez grupę Syryjczyków powiązanych z IS śmierć poniosło dziesięciu niemieckich turystów. 17 osób zostało rannych. Śledztwo trwa. W niedzielę sąd w Turcji zadecydował, że 10 Syryjczyków podejrzanych o powiązania ze sprawcą zamachu w Stambule będzie oczekiwać w więzieniu na rozpoczęcie procesu, natomiast 7 osób wypuszczono za kaucją.

Zdaniem tureckich władz zamachowiec był członkiem dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) i przedostał się do Turcji z Syrii jako uchodźca. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*