Obama: Trump nie ma kwalifikacji, by być prezydentem

Barack Obama fot.Mark Wilson/Pool/EPA

Barack Obama fot.Mark Wilson/Pool/EPA

Prezydent USA Barack Obama ostro skrytykował we wtorek kandydata Republikanów do Białego Domu Donalda Trumpa, twierdząc, że jest on nieprzygotowany do przewodzenia Stanom Zjednoczonym i wystąpił przeciwko przywódcom Partii Republikańskiej, którzy go popierają.

„Republikański kandydat nie ma kwalifikacji, by zostać prezydentem. Mówiłem to już tydzień temu, a on wciąż dowodzi, że tak właśnie jest” – powiedział Obama na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Potępił budzące kontrowersje wypowiedzi Trumpa pod adresem rodziców zabitego w Iraku muzułmańskiego oficera armii USA, którzy wystąpili w lipcu na konwencji Demokratów w Filadelfii.

To, że Trump krytykuje rodzinę, która „zdobyła się na nadzwyczajne poświęcenia dla tego kraju, to, że wydaje się nie mieć podstawowej wiedzy o kluczowych sprawach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji, oznacza, że jest przygnębiająco nieprzygotowany do stanowiska” – uznał Obama.

Pod adresem liderów Partii Republikańskiej, którzy wciąż popierają kandydaturę Trumpa, choć nierzadko krytykowali jego wypowiedzi, prezydent powiedział: „Nadchodzi moment, kiedy trzeba powiedzieć: dość”. „Dlaczego go jeszcze popieracie? Co to mówi o waszej partii?” – pytał Obama.

Prezydent odniósł się też do twierdzeń kandydatki Demokratów Hillary Clinton, że to Rosja stała za włamaniem hakerów na serwery Krajowego Komitety Demokratycznego. Ocenił, że nie wpływa to w znaczącym stopniu na stosunki Rosja-USA.

„Jest różnica zdań między USA a Rosją w bardzo wielu sprawach, ale sądzę, że dotąd udawało nam się skoncentrować na obszarach, gdzie mamy wspólne interesy” – powiedział prezydent.

Oświadczył także, że w interesie Ameryki jest wspieranie uznanego międzynarodowo rządu Libii w walce z Państwem Islamskim. W poniedziałek administracja USA ogłosiła, że rozpoczęła tam naloty na pozycje dżihadystów. Prezydent wskazał, że chce pomóc legalnym władzom w walce z IS. Powiedział też, że brak stabilności w Iraku i Syrii doprowadził do kryzysu migracyjnego, któremu stawia czoła Europa. (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. patti
  patti 2 sierpnia, 2016, 21:04

  Przeciez Pan Trump zostal odznaczony Purpurowym Sercem weteranow czyli weteranie go kochaja bo oddaja Mu swoje odznaczenia!!!!! Mozecie wymyslac na Niego nie wiadomo co ale narod wie swoje i w listopadzie bedziemy glosowac na Niego!!!

  Reply this comment
 2. gosia
  gosia 2 sierpnia, 2016, 22:59

  A ty byles przygotowany mowiac polskie obozy smierci!!!!!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*