Obama spotkał się z szefem Syryjskiej Koalicji Narodowej

Obama spotkał się z szefem Syryjskiej Koalicji Narodowej

Prezydent USA Barack Obama spotkał się we wtorek z szefem opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmadem Dżarbą i wyraził poparcie dla roli koalicji w zabiegach o polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii – poinformował Biały Dom w komunikacie. 

Barack Obama fot.Junko Kimura-Matsumoto/POOL/PAP/EPA

Barack Obama fot.Junko Kimura-Matsumoto/POOL/PAP/EPA

„Prezydent Obama poparł wiodącą rolę koalicji i jej konstruktywne nastawienie na rzecz dialogu; zachęcał też koalicję, by rozwijała swą wizję rządu, który będzie reprezentował cały naród syryjski” – głosi oświadczenie Białego Domu.

W komunikacie wyjaśniono, że rozmowy dotyczyły m.in. groźby nasilającego się w Syrii ekstremizmu. Strony zgodziły się, że należy stawić opór „grupom terrorystycznym po wszystkich stronach konfliktu”.

Dżarba przebywa w USA od zeszłego tygodnia; spotkał się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Johnem Kerrym. Jego wizyta jest wyrazem poparcia Stanów Zjednoczonych dla Narodowej Rady Syryjskiej, wchodzącej w skład kierowanej przez Dżarbę koalicji. Biuro Narodowej Rady Syryjskiej w USA otrzymało status misji zagranicznej.

Syria od ponad trzech lat pogrążona jest w krwawym konflikcie wewnętrznym. Działacze praw człowieka szacują, że od marca 2011 roku, gdy wybuchły protesty przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada, które przerodziły się w powstanie zbrojne, zginęło ponad 150 tys. ludzi. Międzynarodowa konferencja w Genewie, która miała położyć kres wojnie, zakończyła się fiaskiem. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*