Obama: przyjmiemy 10 tys. uchodźców z Syrii zgodnie z planem

fot.Shawn Thew/EPA

fot.Shawn Thew/EPA

Oczekuję, że niezależnie od opóźnień i głosów krytyki USA przyjmą do końca tego roku 10 tys. uchodźców z Syrii zgodnie z planem przyjętym we wrześniu 2015 r. – powiedział w czwartek prezydent Barack Obama podczas spotkania ze studentami dziennikarstwa.

Obama wyraził nadzieję, że proces przyjmowania uchodźców uda się przyspieszyć od strony administracyjnej.

„Naszym celem jest przekonanie Kongresu oraz społeczeństwa, że przyjęcie uchodźców jest słusznym krokiem. Wierzę, że uda się nam to zrealizować przed końcem tego roku kalendarzowego” – zaznaczył. Jak podkreślił, dokładne sprawdzenie i analiza profilu każdego z uchodźców jest obowiązkiem administracji wobec opinii publicznej w USA.

Prezydent USA ogłosił swój plan przyjęcia co najmniej 10 tys. uchodźców z Syrii we wrześniu 2015 r. w obliczu narastającego kryzysu migracyjnego w Europie. Przedstawiciele Białego Domu od początku sygnalizowali, że przyjęcie uchodźców z ogarniętej wojną Syrii będzie wymagało zwiększenia wydatków publicznych oraz liczby urzędników, którzy będą analizować wnioski osób ubiegających się o azyl, aby wykluczyć, że do kraju dostaną się osoby powiązane z Państwem Islamskim.

Proces przyjmowania uchodźców miał zostać zakończony w grudniu 2016 r. W marcu br. okazało się jednak, że na przybycie do Stanów Zjednoczonych zezwolono zaledwie 1285 Syryjczykom.

Plany Białego Domu dotyczące przyznania azylu tak dużej grupie osób z Syrii wywołały falę krytyki ze strony 30 gubernatorów wywodzących się z Partii Republikańskiej, którzy ogłosili, że kierowane przez nich stany nie przyjmą do siebie uchodźców. Przeciw byli też republikańscy kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta USA, jak np. Donald Trump czy John Kasich.

Republikański gubernator New Jersey Chris Christie, rządzący w stanie uchodzącym za stan Demokratów, powiedział w jednym z wywiadów radiowych bezpośrednio po ogłoszeniu planu Obamy, że nie wpuściłby do USA z Syrii nawet „sierot poniżej 5. roku życia”.

Obawy te zostały dodatkowo pogłębione po listopadowych zamachach w Paryżu, gdy okazało się, że jeden ze sprawców przedostał się do Francji przez Grecję wraz z falą uchodźców uciekających przed wojną domową w Syrii.

W myśl ustawy o uchodźcach z 1980 roku gubernatorzy nie mogą jednak prawnie uniemożliwić uchodźcom osiedlania się w ich stanach, ani tym bardziej zabronić im korzystać z federalnych funduszy przeznaczonych na ten cel. W 2012 roku Sąd Najwyższy potwierdził w wyroku pełne kompetencje w tej sprawie rządu federalnego.

USA są największym na świecie dawcą pomocy dla uchodźców, w tym poprzez fundusz Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) czy Światowy Program Żywnościowy. Od początku wojny domowej w Syrii USA przekazały na pomoc humanitarną w tym kraju ponad 4 mld dolarów, z czego 1 mld w tym roku. Co roku, głównie za pośrednictwem oenzetowskiej agencji ds. uchodźców, amerykańskie władze przyznają pozwolenia na pobyt w USA około 70 tys. uchodźców z całego świata.

Trwająca od ponad czterech lat wojna w Syrii zmusiła do ucieczki z domów ponad 4 mln Syryjczyków. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

 1. krystian
  krystian 29 kwietnia, 2016, 20:48

  No to sie zacznie! Dziwi mnie to ze na pomoc obywatelom nie ma fumduszy a tu masz od reki takie kwoty sa! Ilu jest mlodych zdolmych ludzi ktorzy potrzebuja tych pieniedzy aby kontynuowac nauke ale na to nie ma! Kiedy skomczy sie rzadzenie obecnego prezydenta no on nas z torbami pusci i w powietrze wysadzi!

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 30 kwietnia, 2016, 21:17

   Tak, krystian… bo to nie kto inny, tylko Obama wysadzil dwa budynki w NY City za PANOWANIA Idioty Busha.
   Busha, ktory sie calowal z Krolem Saudi Arabi, ktorego obywatele sterowali samolotami, ktore rozwalily dwa butynki w NYc.
   Najwyrazniej, inteligencja nie jest twoja mocna strona…

   Reply this comment
 2. Urodzony w USA syn immigrantow
  Urodzony w USA syn immigrantow 30 kwietnia, 2016, 19:20

  Krystian a ty gdzie sie urodziles obywatelu w USA czy w Polsce Zapomnial wol jak cieleciem byl ciebie tez ktos tu wpuscil chociaz mogl powiedziec to samo o tobie przyjechala holota z polski i zabrala prace prawdziwym obywatelom tu urodzonym Zal mi takich „OBYWATELI” pies ci morde lizal rasisto

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 1 maja, 2016, 16:05

   „Blizsza koszula cialu”. Oznacza to iż człowiek bardziej przejmuje się tym co nas bezpośrednio dotyczy a ludzi obchodzi to, z czym maja styczność na codzień i tym przejmuja sie .Jednym cokiereczkiem nie mozna obdarowac dwojga bo zawsze jeden bedzie pokrzywdzonym.Wprost czy obywatele usa pozbawieni srodkow przeznaczonych dla uchodzcow nie maja prawa mowic o rasizmie.Zrób test na inteligencję emocjonalną i dowiedz się jak ją rozwijać .Wez ze soba Rysia bo ten to ma dopiero pod szczecha pustki . Życzę panu dobrej nocy i proszę przekazać uroczej małżonce moje uszanowanie.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*