Obama potwierdza: lider talibów w Afganistanie mułła Mansur nie żyje

fot.Watan Yar/EPA

fot.Watan Yar/EPA

Prezydent USA Barack Obama potwierdził w poniedziałek, że lider talibów w Afganistanie Achtar Mohammed Mansur zginął w nalocie sił amerykańskich. To „kamień milowy” w długiej walce o pokój i dobrobyt w Afganistanie – ocenił prezydent.

„Talibowie powinni skorzystać z tej okazji i podążyć jedyną właściwą drogą do zakończenia tego konfliktu: dołączyć do afgańskiego rządu w procesie pojednania” – oświadczył prezydent w komunikacie wydanym przez Biały Dom podczas trwającej wizyty Obamy w Wietnamie. Mułła Mansur zabraniał talibom angażowania się w rozmowy pokojowe prowadzone przez władze w Kabulu z talibami.

Amerykański przywódca zapewnił, że USA będą kontynuowały działania przeciwko ekstremistom, którzy godzą w Stany Zjednoczone.

Mułła Mansur poniósł śmierć w wyniku ataku z powietrza; pojazd, którym jechał, został zaatakowany przez amerykański dron w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu – podaje AP.

W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry mówił, że mułła najprawdopodobniej zginął. Podkreślił, że lider talibów stanowił bezpośrednie zagrożenie dla sił USA w Afganistanie i dla Afgańczyków.

Jak oceniał Reuters, śmierć Mansura może oznaczać początek walki o władzę w szeregach talibów i pogłębić podziały, które pojawiły się po potwierdzeniu w ub.r. śmierci dotychczasowego przywódcy Mohammeda Omara. Mułła Mansur oficjalnie został przywódcą afgańskich talibów w lipcu 2015 roku, po śmierci mułły Omara.

Według ekspertów miejsce Mansura najpewniej zajmie jeden z jego dotychczasowych zastępców Siradżuddin Hakkani, przywódca potężnej, sprzymierzonej z talibami partyzanckiej armii, znanej z zażyłych kontaktów z Islamabadem.

W grudniu ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że Mansur zginął lub jest ciężko ranny na skutek strzelaniny podczas spotkania talibów w Pakistanie. Talibowie zdementowali wówczas te informacje.

Od końca misji bojowej NATO w Afganistanie amerykańscy żołnierze teoretycznie jedynie doradzają afgańskim siłom zbrojnym i je szkolą.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*