Obama potępia metody „sprzeczne” z wartościami USA

Obama potępia metody „sprzeczne” z wartościami USA

Prezydent USA Barack Obama potępił we wtorek metody stosowane przez CIA w walce z terroryzmem jako sprzeczne z wartościami wyznawanymi w USA. Obama odniósł się do zaprezentowanego tego dnia streszczenia raportu Senatu na temat przesłuchań prowadzonych przez CIA.

Prezydent Obama podkreślił w pisemnym oświadczeniu, że raport umocnił go w przekonaniu, że ostre techniki przesłuchań „nie tylko są nie do pogodzenia z amerykańskimi wartościami, lecz i nie służyły wysiłkom w zwalczaniu terroryzmu i interesom bezpieczeństwa narodowego”.

Zapewnił, że te metody za jego rządów nie będą mieć miejsca.

„Mam nadzieję, że pozostały tam, gdzie ich miejsce – w przeszłości” – głosi oświadczenie prezydenta USA wydane w chwilę po opublikowaniu przez Senat długo oczekiwanego streszczenia raportu dotyczącego programu przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem za prezydentury George’a W. Busha. Senat ocenia, że program przesłuchań był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.(PAP)

Na zdjęciu: Barack Obama fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*