Obama popiera prawo Turcji do samoobrony

Barack Obama fot.Ian Langsdom/EPA

Barack Obama fot.Ian Langsdom/EPA

Prezydent USA Barack Obama powiedział we wtorek, że popiera prawo Turcji do samoobrony. Tydzień temu Turcja strąciła rosyjski bombowiec twierdząc, że naruszył on turecką przestrzeń powietrzną na granicy z Syrią.

Na marginesie konferencji klimatycznej w Paryżu Obama spotkał się we wtorek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

„Stany Zjednoczone popierają prawo Turcji do samoobrony i obrony swej przestrzeni powietrznej – powiedział Obama po spotkaniu. – Dyskutowaliśmy o tym, jak Turcja i Rosja mogą współpracować w celu deeskalacji napięcia” i znalezienia dyplomatycznego sposobu rozwiązania problemu.

Wezwał zarówno Rosję jak i Turcję do skoncentrowania się na walce ze wspólnym wrogiem, jakim jest Państwo Islamskie.

„Powiedziałem Erdoganowi, że mamy wszyscy wspólnego wroga i jest nim Państwo Islamskie. Chcę być pewien, że koncentrujemy się na tym zagrożeniu” – powiedział Obama.

Do drastycznego pogorszenia stosunków między Moskwą a Ankarą doszło 24 listopada, po zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który według władz w Ankarze naruszył turecką przestrzeń powietrzną przy granicy syryjsko-tureckiej. Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a Rosja wprowadziła szereg gospodarczych środków odwetowych wobec Turcji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: obama, Turcja, UE, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*