Obama poparł Clinton w wyścigu do Białego Domu

Barack Obama fot.Pete Marovich/EPA

Barack Obama fot.Pete Marovich/EPA

Prezydent USA Barack Obama w czwartek oficjalnie poparł Hillary Clinton w wyścigu do Białego Domu i powiedział, że z przyjemnością włączy się w jej kampanię prezydencką. „Nie sądzę, by kiedykolwiek o ten urząd ubiegał się ktoś tak wykwalifikowany” – powiedział.

Prezydent zaangażuje się w kampanię Clinton – niegdyś jego rywalki w wyborach prezydenckich, a następnie szefowej amerykańskiej dyplomacji – już w przyszłym tygodniu w stanie Wisconsin.

Clinton podziękowała Obamie za jego poparcie i powiedziała agencji Reutera, że jest to dla niej „radością i zaszczytem”, że w ciągu kilku lat z rywali konkurujących o nominację w wyborach w 2008 roku ona i prezydent stali się „prawdziwymi przyjaciółmi”.

Prezydent, zanim zadeklarował poparcie dla Clinton, przyjął w czwartek w Białym Domu jej rywala, Berniego Sandersa. Uważa się, że w rozmowie tej Obama miał namawiać senatora z Vermont, by dla dobra swej partii zrezygnował z wyścigu o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich.

Po spotkaniu z prezydentem Sanders – jak komentuje AFP – unikał odpowiedzi na pytania dziennikarzy o temat jego rozmowy z Obamą.

Biały Dom poinformował zaś, że senator rozmawiał z prezydentem o podjęciu wspólnych wysiłków na rzecz Partii Demokratycznej, aby była ona „różnorodna, pełna energii i inkluzywna”. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest oznajmił też, że Sanders „nie był zaskoczony tym, że Obama poparł Clinton”, ponieważ prezydent rozmawiał z nim na ten temat trzykrotnie w mijającym tygodniu.

Przywódca Demokratów w Senacie USA Harry Reid, który spotkał się z Sandersem po jego wizycie w Białym Domu, powiedział dziennikarzom, że senator zaakceptował fakt, iż kandydatką Demokratów w wyborach prezydenckich została Hillary Clinton.

Była sekretarz stanu zapewniła już sobie głosy wystarczającej liczby delegatów na krajową konwencję Partii Demokratycznej do uzyskania nominacji prezydenckiej z ramienia tej partii.

Clinton przekroczyła próg 2 383 głosów delegatów, czyli minimum niezbędnego do uzyskania nominacji. Jej przewaga nad Sandersem wynosi 291 „zwykłych” delegatów i 523 superdelegatów, którzy mogą głosować według własnego uznania. Ponadto wszyscy superdelegaci, którzy zdeklarowali poparcie dla Clinton, mieli zapewnić, iż nie zmienią zdania.

Krajowa konwencja Partii Demokratycznej odbędzie się w dniach 25-28 lipca w Filadelfii (stan Pensylwania). Republikanie spotkają się na swojej konwencji wcześniej w Cleveland, w stanie Ohio, w dniach 18-21 lipca.(PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. roman
  roman 11 czerwca, 2016, 23:14

  „Nie sądzę, by kiedykolwiek o ten urząd ubiegał się ktoś tak wykwalifikowany” – powiedzial B.Obama udzielajac poparcia H.Clinton. Prezydent w ostatnich miesiacach urzedowania zaczyna sie robic dowcipny.

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 12 czerwca, 2016, 01:21

   no masz …wczesnij dowcipem byl Obama z nagroda Nobla a teraz zona lodziarza a raczej tego co lubi lody…warci siebie ::-)

   Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 12 czerwca, 2016, 22:34

  Do JASIO – Ty nie lubisz……. lodow? , nie palisz dobrych cygar , nie patrzysz na piekne kobiety? Tak tylko pytam

  Reply this comment
 3. Anarcha
  Anarcha 13 czerwca, 2016, 05:27

  Rysiu przepoczwarzył się w [ głupiego ] Jasia ?

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 13 czerwca, 2016, 16:32

   LOL. Przeczytaj uwaznie komentarz tego pionka. Czy ty naprawde uwazasz, ze ja LODOW nie lubie?

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*