Obama pogratulował nowemu premierowi Grecji

Obama pogratulował nowemu premierowi Grecji

Prezydent USA Barack Obama pogratulował w środę nowemu premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi zwycięstwa w niedawnych wyborach i zadeklarował, że Waszyngton gotów jest do współpracy z Atenami w ożywieniu greckiej gospodarki.

„Prezydent podkreślił, że Stany Zjednoczone jako długoletni przyjaciel i sojusznik oczekują ścisłej współpracy z nowym rządem greckim aby pomóc Grecji w powrocie na drogę trwałej pomyślności” – głosi komunikat Białego Domu.

W komunikacie poinformowano też, że obaj politycy omówili kwestie współpracy między USA i Grecją w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i zwalczania terroryzmu.

Zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji radykalnie lewicowej SYRIZY i pierwsze deklaracje jej przywódcy i zarazem nowego premiera Aleksisa Ciprasa wywołały w środę negatywne reakcje giełdy w Atenach.

Niepokój inwestorów wzbudziły wypowiedzi Ciprasa i innych członków nowego rządu o potrzebie restrukturyzacji greckiego zadłużenia zagranicznego i ograniczenia skali prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*