Obama: plan Trumpa deportacji nielegalnych imigrantów nierealistyczny

Barack Obama fot.Pete Marovich/EPA

Barack Obama fot.Pete Marovich/EPA

Prezydent Barack Obama oświadczył w czwartek, w wywiadzie dla telewizji ABC, że deklarowany przez Donalda Trumpa, jednego z republikańskich kandydatów do prezydentury, zamiar deportacji przebywających w USA milionów nielegalnych imigrantów jest „nierealistyczny”.

„Deportujemy z tego kraju 11, 12 milionów ludzi ? Po pierwsze nie mam pojęcia skąd, zdaniem pana Trumpa, miałyby pochodzić pieniądze aby tego dokonać. To by kosztowało nas setki miliardów dolarów” – powiedział Obama.

Następnie prezydent mówił: „Proszę sobie wyobrazić obrazy na ekranach na całym świecie pokazujące jak siłą odciągamy rodziców od ich dzieci i zamykamy ich – gdzie ? W czymś, w rodzaju ośrodków przejściowych, po czy systematycznie ich deportujemy”.

„Nikt nie sądzi, że to jest realistyczne. Ale, co ważniejsze, tego nie robią ci, którzy są Amerykanami” – dodał.

Obama zwrócił uwagę, że w USA zawsze dawały o sobie znać nastroje wrogie imigrantom. „Nie sądzę abyśmy chcieli prezydenta, lub inną osobę na stanowisku przywódcy, która grałaby na tego rodzaju obawach” – powiedział.

Trump, który dorobił się miliardów na handlu nieruchomościami i jest jednym z czołowych republikańskich kandydatów do prezydentury, wzywa do deportacji wszystkich nielegalnych imigrantów w USA oraz budowy muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.

Kwestia imigrantów stanowi w coraz większym stopniu jeden z najważniejszych punktów spornych między Amerykanami pochodzenia latynoskiego, których głosy mogą odegrać kluczową rolę w zbliżających się wyborach i Republikanami. Analitycy wskazują, że skorzystać na tym sporze mogą Demokraci.

Większość nielegalnych imigrantów w USA, których liczbę ocenia się, w zależności od źródła, od 11 do 15 mln, to Latynosi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. oli
  oli 13 listopada, 2015, 16:12

  A ilu nielegalnych to nasi?

  Reply this comment
 2. artek
  artek 15 listopada, 2015, 07:08

  Tak naprawdę to legalnie w Amerykistanie przebywają tylko Indianie.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*