Obama oferuje pomoc w rozmowach ws. rozejmu Izrael-Hamas

Obama oferuje pomoc w rozmowach ws. rozejmu Izrael-Hamas

Prezydent USA Barack Obama zaproponował w czwartek pomoc w negocjacjach mających doprowadzić do rozejmu między Izraelem i palestyńskim Hamasem. Ostrzegł przed dalszą eskalacją najnowszej odsłony izraelsko-palestyńskiego konfliktu.

Barack Obama fot.J.H. Owen/POOL/EPA

Barack Obama fot.J.H. Owen/POOL/EPA

W rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Obama podkreślił, że „Stany Zjednoczone są gotowe pomóc w powstrzymaniu przemocy, a także w powrocie do porozumienia o zawieszeniu broni z 2012 r.” – przekazał Biały Dom.

Chodzi o porozumienie zawarte przez władze izraelskie i przywódców Hamasu, a wynegocjowane przy udziale Egiptu, rządzonego wówczas przez islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Prezydent USA podkreślił, że Izrael ma prawo bronić się przed atakami z kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy. Zaapelował jednak do obu stron konfliktu o ochronę ludności cywilnej i przywrócenie spokoju.

Nie wiadomo, jaką dokładnie rolę miałyby odegrać USA w zażegnaniu konfliktu, skoro odmawiają negocjacji z Hamasem, uznając go za organizację terrorystyczną – zauważa agencja AP. Dodaje jednak, że Waszyngton mógłby w charakterze pośredników wykorzystać inne państwa regionu, np. Egipt, Katar czy Turcję.

Ponad 85 osób, w tym kilkudziesięciu cywilów, zginęło od wtorku, gdy Izrael rozpoczął ofensywę przeciwko Hamasowi. Ofensywa ma na celu powstrzymanie licznych ataków rakietowych przeprowadzanych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.

W ubiegłym tygodniu młody Palestyńczyk został zabity przez izraelskich ekstremistów w odwecie za zabójstwo trzech młodych Izraelczyków, do którego doszło w czerwcu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*