Obama odwiedza Berlin po raz pierwszy jako prezydent

Barack Obama przyjechał we wtorek po raz pierwszy jako prezydent USA do stolicy Niemiec. W przeszłości amerykańscy prezydenci wybierali Berlin na miejsce wystąpień o historycznym znaczeniu, jednak tym razem oczekiwania obu stron są dużo skromniejsze.

Barack Obama fot. Barack Obama/Flickr

Barack Obama fot. Barack Obama/Flickr

Tym razem według zgodnej opinii ekspertów i mediów nie należy oczekiwać, że podczas 24-godzinnej wizyty, której jednym z punktów jest przemówienie pod Bramą Brandenburską, padną deklaracje o przełomowym znaczeniu. Jednak fakt, że Niemcy będą jedynym krajem w Europie, który odwiedzi po spotkaniu w Irlandii Północnej, ma zdaniem Mallory’ego „symboliczne znaczenie”.

Prezydent USA cieszy się w Niemczech ciągle dużą popularnością, chociaż wielu Niemców jest zawiedzionych niezrealizowanymi obietnicami. W czerwcu 2008 roku przemówienie Obamy, wówczas jeszcze tylko kandydata na prezydenta, pod Kolumną Zwycięstwa w berlińskim Tiergarten oklaskiwało 200 tys. osób, skandując: „Yes, we can”.

Niemiecka opinia publiczna, nie cierpiąca inicjatora wojny z Irakiem George’a W. Busha, uznała obiecującego pokój i sprawiedliwość Obamę za polityczną gwiazdę i nadzieję na lepszą Amerykę. „Niemcy oszaleli na punkcie Obamy” – pisze „Berliner Zeitung”.

Stosunki niemiecko-amerykańskie, tkwiące za prezydentury Busha w głębokim kryzysie, oceniane są obecnie jako dobre, jednak dawny entuzjazm minął bezpowrotnie. Więzienie w Guantanamo istnieje nadal, Obama uważa sprawiedliwe wojny za legalne i stawia na coraz powszechniejsze użycie dronów – wylicza „Berliner Zeitung” niemieckie zarzuty.

Z Berlina

Jacek Lepiarz (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*