Obama odbył „konstruktywną” rozmowę z Putinem na temat Ukrainy

Obama odbył „konstruktywną” rozmowę z Putinem na temat Ukrainy

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Trwająca ponad godzinę rozmowa dotyczyła głównie Ukrainy i była konstruktywna – poinformowały wysokie rangą źródła w Departamencie Stanu.

Barack Obama fot. Sergey Guneev/PAP/EPA

Barack Obama fot. Sergey Guneev/PAP/EPA

„To była konstruktywna rozmowa. (…) Obaj prezydenci zgodzili się, że osiągnięte dziś porozumienie (w Kijowie) musi być szybko wdrożone” – powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu. Rozmowa „tym razem” odbyła się z inicjatywy USA, dodały źródła. Dotyczyła głównie Ukrainy, ale poruszono też inne tematy, takie jak Syria, Iran i olimpiada w Soczi.

Jak podkreśliły wspomniane źródła, Obama i Putin zgodzili się, że trzeba apelować do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o powstrzymanie się od przemocy, a także, że osiągnięte w piątek porozumienie między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją „jest prawdziwą szansą na pokojowe zakończenie” trwającego od trzech miesięcy kryzysu. Prezydent Putin zapewnił stronę amerykańską, że „Rosja chce uczestniczyć w procesie wdrażania porozumienia”. Obama i Putin rozmawiali też o potrzebie ustabilizowania ukraińskiej gospodarki oraz konieczności powrotu Ukrainy na drogę pokoju.

Wspomniany przedstawiciel Departamentu Stanu ocenił, że rozmowa była „ważnym sygnałem, iż prezydent Obama i prezydent Putin byli w stanie pozytywnie rozmawiać o wdrażaniu porozumienia”, które „jest w interesie wszystkich: Ukrainy, Rosji, Europy i Stanów Zjednoczonych”.

Ponadto przedstawiciel Departamentu Stanu poinformował, że w piątek sekretarz obrony USA Chuckowi Haglowi udało się w końcu porozmawiać telefonicznie z ukraińskim ministrem obrony. „Mieli bardzo pozytywną rozmowę i minister obrony dał do zrozumienia, że wojsko ukraińskie nie będzie brało udział w żadnych działniach przeciw ludności cywilnej” – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu.

Także w piątek sekretarz stanu John Kerry rozmawiał telefonicznie z trzema przedstawicielami ukraińskiej opozycji, a w czwartek wiceprezydent USA Joe Biden ponad godzinę rozmawiał przez telefon z prezydentem Janukowyczem. „Była to już dziewiąta rozmowa wiceprezydenta Bidena z prezydentem Janukowyczem od listopada” – zaznaczyły źródła podkreślając zaangażowanie USA w rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*