Obama o Trayvonie Martinie: to mogłem być ja

Prezydent USA Barack Obama skomentował w piątek ponownie wyrok sądu uniewinniający George’a Zimmermana, który zabił czarnoskórego Trayvona Martina. Rozumiem, że czarni Amerykanie są nim oburzeni – powiedział Obama i dodał: „ja mogłem być Trayvonem Martinem”. 

Barack Obama przebywa z oficjalną wizytą w RPA. for PAP/EPA Kim Ludbrook

Prezydent Barack Obama. for PAP/EPA Kim Ludbrook

 

Wyrok uniewinniający sądu na Florydzie, który zapadł 13 lipca spotkał się z ostrą krytyką obrońców praw obywatelskich i wywołał społeczne protesty. Obama wezwał w swej pierwszej reakcji do uszanowania wyroku.

Afroamerykanie patrzą na tę sprawę „poprzez pryzmat swych doświadczeń” z uprzedzeniami rasowymi – powiedział z kolei w piątek prezydent i dodał, iż czarni Amerykanie przywykli do tego, że inni obywatele obawiają się ich, a wymiar sprawiedliwości nie traktuje ich na równi z białymi.

Obama dodał, że i on pamięta, jak widząc go przechodzącego obok, ludzie w samochodach zamykali się do środka, a kobiety mocniej ściskały w rękach torebki.

„Gdy Trayvon Martin został zastrzelony, powiedziałem, że to mógł być mój syn. Ujmując to inaczej: 35 lat temu to ja mogłem być Trayvonem Martinem” – powiedział prezydent, ale wezwał też Amerykanów do zachowania spokoju, mimo niezadowolenia z powodu wyroku uniewinniającego zabójcę nastoletniego Martina.

Przemoc byłaby „dyshonorem” dla pamięci ofiary – ostrzegł prezydent. Obama zaapelował też do Amerykanów o starania na rzecz „zmniejszenia nieufności policji” wobec czarnych Amerykanów.

Wkrótce po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego Zimmermana w wielu amerykańskich miastach rozpoczęły się demonstracje. Większość z nich przebiegła pokojowo, ale w Kalifornii doszło do wybijania szyb i rozpalania ognisk na ulicach. Spalono tam flagę USA i flagę Kalifornii.

Uniewinnienie Zimmermana jest też krytykowane na portalach społecznościowych.

Proces Zimmermana śledzony był w Stanach Zjednoczonych z dużą uwagą bowiem skupiał w sobie problemy rasowe, prawa do samoobrony i równego traktowania przez wymiar sprawiedliwości.

Zimmerman oskarżony był o zastrzelenie 26 lutego 2012 roku, bez wyraźnego powodu, Trayvona Martina podczas pełnienia obowiązków ochotniczego ochroniarza osiedla w Sanford. Prokuratora zakwalifikowała jego czyn jako morderstwo drugiego stopnia.

Oskarżony, który jest białym Amerykaninem pochodzenia latynoskiego, twierdził, że 17-letni Martin zaatakował go i zmuszony był użyć broni w samoobronie. Prokuratorzy utrzymywali, że Zimmerman gonił „podejrzanie wyglądającego” czarnoskórego nastolatka, który nie miał przy sobie broni i zastrzelił go bez wyraźnego powodu.

Ława przysięgłych złożona z sześciu kobiet (w tym jednej czarnoskórej) uznała Zimmermana za niewinnego i oczyściła go ze wszystkich zarzutów. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Comments

 1. zszokowany
  zszokowany 22 lipca, 2013, 17:17

  Oczywiscie, wszystko to prawda. Prezydent Obama zostal dwukrotnie wybrany dzieki uprzedzeniom rasowym w USA.

  Reply this comment
  • zatokablue
   zatokablue 23 lipca, 2013, 09:58

   George Zimmerman pomógł trzem osobom wydostać się z przewróconego pojazdu. Zrobił to kilka dni po tym, jak został oczyszczony z zarzutów zabójstwa Trayvona Martina.
   Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, kilka dni po tym, jak George Zimmerman został oczyszczony z zarzutów zabójstwa Trayvona Martina. Zimmerman oraz inny mężczyzna pomogli kobiecie oraz dwójce jej dzieci wydostać się z przewróconego samochodu przy autostradzie nr 4.
   “ja mogłem być ofiarą wypadku”.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*