Obama nominował sędziego Garlanda na członka Sądu Najwyższego

Prezydent Barack Obama (z lewej) i sędzia Merrick Garland fot.Shawn Thew/EPA

Prezydent Barack Obama (z lewej) i sędzia Merrick Garland fot.Shawn Thew/EPA

Prezydent Barack Obama nominował w środę sędziego Merricka Garlanda, który jest postrzegany jako umiarkowany, na członka Sądu Najwyższego USA. Republikanie w Senacie wykluczyli już wcześniej głosowanie nad jakąkolwiek kandydaturą przed wyborami prezydenckimi.

Obama poinformował o nominacji dla Garlanda w specjalnym wystąpieniu, wygłoszonym w ogrodach Białego Domu. Jeśli uzyska aprobatę Senatu USA, Garland będzie następcę zmarłego miesiąc temu sędziego Sądu Najwyższego Antonina Scalii.

63-letni Garland od dawna był wskazywany jako jeden z faworytów na to stanowisko. Jest bowiem postrzegany jako osoba o umiarkowanych poglądach, ciesząca się od dawna powszechnym szacunkiem i ponadpartyjnym poparciem, co zdaniem komentatorów zwiększa szanse na zatwierdzenie jego kandydatury przez kontrolowany przez republikańską opozycję Senat. Garland jest obecnie głównym sędzią w Sądzie Apelacyjnym Dystryktu Kolumbii, gdzie pracuje od 1997 roku. Wcześniej był specjalnym asystentem prokuratora generalnego USA. Jest absolwentem prawa Uniwersytetu Harvarda.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*