Obama: nie ustępuje zagrożenie terroryzmem nuklearnym

Barack Obama fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Barack Obama fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Prezydent USA Barack Obama powiedział w piątek, że zagrożenie terroryzmem z wykorzystaniem przez dżihadystów materiałów nuklearnych nie ustępuje, ale maleje.

„W znacznym stopniu ograniczyliśmy to ryzyko. Ale zagrożenie terroryzmem nuklearnym nie ustępuje i ewoluuje” – oświadczył Obama, otwierając sesję plenarną międzynarodowego szczytu o bezpieczeństwie nuklearnym w Waszyngtonie.

„Na szczęście, dzięki naszym skoordynowanym wysiłkom, żadna grupa terrorystyczna nie zdołała dotąd zdobyć broni nuklearnej albo brudnej bomby skonstruowanej z materiałów radioaktywnych” – podkreślił prezydent USA.

Ale przypomniał, że islamistyczna organizacja „Al-Kaida długo usiłowała wejść w posiadanie materiałów nuklearnych”. Wspomniał też o tym, że terroryści odpowiadający za zamachy w Brukseli potajemnie założyli monitoring wideo przed domem szefa badań i rozwoju jednej z belgijskich elektrowni atomowych. W belgijskich mediach spekulowano, że terroryści planowali zamach na elektrownię albo dążyli do zdobycia materiałów rozszczepialnych w celu produkcji tzw. brudnej bomby – tj. takiej, w której nie dochodzi do reakcji jądrowej jak w klasycznej bombie, lecz materiał radioaktywny rozrzucany jest za pomocą konwencjonalnych ładunków wybuchowych, co powoduje groźne dla życia i zdrowia skażenie.

Właśnie zapobieżenie takiemu scenariuszowi jest jednym z tematów szczytu bezpieczeństwa nuklearnego zorganizowanego w czwartek-piątek w Waszyngtonie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*