Obama: Netanjahu nie zaoferował alternatywy dla rozmów z Iranem

Obama: Netanjahu nie zaoferował alternatywy dla rozmów z Iranem

Barack Obama oświadczył, że premier Izraela Benjamin Netanjahu, który we wtorek przemawiał w Kongresie USA, przestrzegając przed zagrożeniem ze strony Iranu, nie zaoferował żadnej „realistycznej alternatywy” dla negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego.

Prezydent USA powiedział, że przeczytał zapis przemówienia Netanjahu i że w przemówieniu tym „nie było nic nowego”. Dodał, że izraelski premier wygłosił niemal takie samo przemówienie, kiedy zawarte zostało tymczasowe porozumienie z Iranem. Podkreślił zarazem, że rezultatem tego tymczasowego porozumienia było zamrożenie i cofnięcie irańskiego programu nuklearnego.

Zdaniem Obamy alternatywa Netanjahu dla rozmów z Iranem sprowadza się do tego, żeby nie było żadnego porozumienia. Prezydent oświadczył, że rezultatem byłoby zdwojenie przez Iran starań o zbudowanie bomby nuklearnej.

Netanjahu mówił w Kongresie USA, że czuje się obowiązany mówić o dążeniu Iranu do broni nuklearnej, ponieważ broń ta mogłaby zagrozić egzystencji Izraela. Przekonywał, że negocjowana przez USA i inne mocarstwa umowa z Teheranem nie zablokuje wejścia Iranu w posiadanie broni nuklearnej. Ostrzegał, że „irański reżim jest radykalny jak zawsze” i „stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale i dla pokoju całego świata”.

Zaproszenie do Kongresu, które Netanjahu otrzymał od skonfliktowanych z Obamą Republikanów, w Białym Domu wywołało konsternację. Oznajmiono tam, że zaproszenie to jest złamaniem protokołu, a prezydent nie spotka się z izraelskim premierem podczas jego wizyty w Waszyngtonie.

Obama jest zwolennikiem porozumienia społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Negocjacje w tej sprawie prowadzi z Iranem grupa 5+1 – stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy. Izrael obawia się tego porozumienia. Zdaniem Netanjahu tylko „zwiększy ono apetyt” Iranu na dalszą agresję. „To bardzo złe porozumienie i lepiej nam będzie bez niego” – argumentował.

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.(PAP)

fot,Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*